O‘zbekiston va Turkmaniston davlat chegarasi bo‘yicha muzokaralar o‘tkazdi
Nukus shahrida 2019-yilning 30-sentyabr – 6-oktyabr kunlari O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi Davlat chegarasini delimitatsiya va demarkatsiya qilish bo‘yicha qo‘shma O‘zbekiston-Turkmaniston hukumatlararo komissiyasi ishchi guruhlarining navbatdagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda O‘zbekiston TIV xabar berdi.
Tadbir davomida tomonlar demarkatsiyaning me’yoriy-texnik hujjatlarini solishtirib chiqdilar va ularni O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi Davlat chegarasini delimitatsiya va demarkatsiya qilish bo‘yicha qo‘shma O‘zbekiston-Turkmaniston hukumatlararo komissiyasi tomonidan tasdiqlashga kiritishga kelishdilar.
Uchrashuvda, shuningdek, o‘zaro chegarada aerofotosuratga olish yuzasidan fikr almashildi.
Muzokaralar yakunida delegatsiyalar rahbarlari — O‘zbekiston Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari To‘lqin Abdullayev va Turkmaniston Mudofaa vazirligining 5-sonli korxonasi rahbari Mamed Mamedov tomonidan tegishli bayonnoma imzolangan.

Состоялись переговоры по вопросам делимитации и демаркации госграницы между Узбекистаном и Туркменистаном
30 сентября - 6 октября 2019 года в городе Нукусе состоялась очередная встреча рабочих групп Совместной узбекско-туркменской межправительственной комиссии по вопросам делимитации и демаркации Государственной границы между Узбекистаном и Туркменистаном. Об этом сообщает пресс-служба МИД Узбекистана.
В ходе мероприятия стороны провели считку нормативно-правовых и технических документов демаркации и договорились внести их на утверждение Совместной узбекско-туркменской межправительственной комиссии по вопросам делимитации и демаркации Государственной границы между Узбекистаном и Туркменистаном.
На встрече также состоялся обмен мнениями по вопросам проведения аэрофотосъемочных работ на совместной границе.
По итогам переговоров руководителями делегаций - первым заместителем председателя Госкомземгеодезкадастра Узбекистана Тулкином Абдуллаевым и начальником Предприятия №5 Министерства обороны Туркменистана Мамедом Мамедовым подписан соответствующий Протокол.