O‘zbekistonda 22-23-avgust kunlari umumxalq xayriya hasharini o‘tkazish to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasining farmoyishi qabul qilindi.
Unga ko‘ra, mahallalar, aholi punktlari, ko‘p kvartirali turarjoylar, hovlilar atrofi, guzarlar, xiyobonlar, ziyoratgohlar, qabristonlar, ko‘cha va yo‘laklarni hamda bolalar maydonchalarini tartibga keltirish, daraxtlarni oqlash va butash ishlari tashkil etiladi.
Ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlari, ayniqsa, ehtiyojmand, mehr-muruvvatga muhtoj, boquvchisiz qolgan keksa va nogironligi bo‘lgan fuqarolarning uy-joy sharoitlarini yaxshilashga ko‘maklashiladi.
Joylarda obodonlashtirish ishlarini o‘tkazish jarayonida to‘plangan chiqindilarning mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari va boshqa mutasaddi tashkilot tomonidan alohida belgilangan joylarga olib chiqiladi.
Avtomobil yo‘llari, harakatlanish tig‘iz bo‘lgan ko‘chalar, suv ob’yektlari, qirg‘oqbo‘yi hududlari, qurilish maydonlari, bino va inshootlar tomlari, xavfli ishlab chiqarish ob’yektlari, shuningdek, insonlarning hayoti yoki sog‘lig‘iga xavf tug‘dirishi mumkin bo‘lgan boshqa joylarda ixtiyoriy tashabbus bilan tadbirlar va boshqa ishlarni amalga oshirish taqiqlangani qat’iy nazoratga olinadi.
Vazirlar Mahkamasining «O‘zbekiston Respublikasida majburiy mehnatga barham berishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida» qaroriga muvofiq, xayriya hasharini o‘tkazishda aholini boshqa turdagi jamoat ishlari, shu jumladan, qurilish-ta’mirlash va qishloq xo‘jaligi ishlariga majburiy jalb etishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Hashar tegishli tashkilotlar hududida obodonlashtirish ishlari mehnat muhofazasi va texnika xavfsizligi qoidalariga qat’iy rioya etgan holda amalga oshiriladi. Obodonlashtirish tadbiri ishtirokchilarini zarur texnika vositalari va anjomlar bilan ta’minlanadi.

В Узбекистане 22–23 августа будет проведён общенародный благотворительный хашар согласно распоряжению Кабинета Министров.
Согласно документу, будут организованы работы по благоустройству махаллей, населённых пунктов, многоквартирных домов, прилегающих дворов, гужаров, скверов, мест паломничества, кладбищ, улиц и тротуаров, а также детских площадок. Планируется побелка и обрезка деревьев.
Будет оказана помощь социально уязвимым слоям населения, в частности нуждающимся, нуждающимся в заботе и милосердии, престарелым и инвалидам, оставшимся без кормильцев, в улучшении жилищных условий.
Собранные в ходе работ по благоустройству отходы будут вывозиться в специально отведённые места местными исполнительными органами власти и другими ответственными организациями.
Под строгим контролем будет находиться запрет на проведение мероприятий и других работ по собственной инициативе на автомобильных дорогах, оживлённых улицах, водных объектах, прибрежных зонах, строительных площадках, крышах зданий и сооружений, опасных производственных объектах, а также в других местах, которые могут представлять угрозу жизни или здоровью людей.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров «О дополнительных мерах по ликвидации принудительного труда в Республике Узбекистан» в ходе проведения благотворительного хашара не допускается принудительное привлечение населения к другим видам общественных работ, включая строительные, ремонтные и сельскохозяйственные работы.
Работы по благоустройству на территории соответствующих организаций будут проводиться с строгим соблюдением правил охраны труда и техники безопасности. Участники хашара будут обеспечены необходимыми техническими средствами и инвентарём.