O‘zbekistonda yangi ta’lim yo‘nalishlari ochiladi
Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan O‘zbekiston milliy matbuot markazida «Tibbiy ta’limdagi islohotlar — tibbiyot sohasining taraqqiyot mezonlaridan biri» mavzusidagi matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Anjumanda qayd etilishicha, tibbiyot oliy ta’lim muassasalarida 2019/2020 o‘quv yilidan klinik psixologiya, biotibbiyot muhandisligi, dori vositalarini standartlash, sertifikatlash va sifat menejmenti kabi bir qator yangi ta’lim yunalishlar ochiladi. Shuningdek, endilikda tibbiyot kollejlarida ham o‘qitish muddatlari uch yildan ikki yilga qisqartirilib, feldsher-laboratoriya ishi, feldsherlik ishi va tibbiy-ijtimoiy ish kabi yangi ta’lim yo‘nalishlarida malakali o‘rta tibbiyot kadrlar tayyorlanadi.
2019/2020 o‘quv yilidan boshlab respublikamizning tibbiyot oliy ta’lim muassasasalari va filiallarida Rossiya, Germaniya, Koreya Respublikasi, Turkiya, Hindiston kabi xorijiy davlatlarning 20 dan ortiq bakalavriat, magistratura va klinik ordinatura mutaxassisliklari bo‘yicha qo‘shma dastur asosida xalqaro fakultetlar va yangi o‘quv yilidan Rossiyaning N.I. Pirogov nomidagi Rossiya tibbiyot universiteti filialini tashkil etish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, 2019 – 2022 yillarda Toshkent vrachlar malakasini oshirish instituti va tibbiyot oliy ta’lim muassasalarida bosqichma-bosqich o‘quv-simulyasion markazlar tashkil etilib, 2020 yildan boshlab, har yili tibbiyot oliy ta’lim muassasalari talabalari va tibbiyot kollejlarining o‘quvchilari orasida klinik fanlar bo‘yicha Ibn Sino nomidagi xalqaro tibbiyot olimpiadalari, shuningdek, yosh olimlar orasida Ibn Sino nomidagi xalqaro ilmiy tanlovlar o‘tkaziladi.

С нового учебного года в Узбекистане откроются новые медицинские учебные направления
Министерством здравоохранения организована очередная пресс-конференции на тему «Реформирование медицинского образования — один из критериев прогресса медицинской сферы».
Как отмечалось на конференции, с 2019/2020 учебного года в медицинских и фармацевтических высших образовательных учреждениях в системе бакавлариата будет начата подготовка высококвалифицированных кадров по таким новым образовательным направлениям, как клиническая психология, биомедицинская инженерия, стандартизация, сертификация и менежмент качества лекарственных препаратов. А также теперь в медицинских колледжах сроки обучения будут изменены с 3 лет на 2 года, здесь начнут подготавливать кадров по таким новым образовательным направлениям, как «Фельдшерское дело», «Фельдшерско-лабораторное дело», «Медико-социальное дело».
Начиная с 2019/2020 учебного года в высших медицинских образовательных учреждениях Республики и их филиалах совместно с зарубежными странами (Россия, Германия, Республика Корея, Турция, Индия) запланировано открытие основанных на совместную программу обучения более 20 международных факультетов по направлениям образования бакалавриата, магистратуры и клинической ординатуры и в 2020/2021 учебном году запланировано открытие филиала Российского медицинского университета имени Н.И. Пирогова. Кроме этого, организованы университеты Аджу и Акфа.
Кроме этого, для молодежи большие возможности создадут такие работы, как образование в 2019-2022 годах в Ташкентском институте усовершенствования врачей и медицинских высших образовательных учреждениях учебно-симуляционных центров, проведение с 2020 года ежегодной международной медицинской олимпиады имени Ибн Сино по клиническим дисциплинам среди студентов медицинских и фармацевтических высших образовательных учреждений и учащихся медицинских колледжей, а также международных научных конкурсов имени Ибн Сино среди молодых ученых.