O‘zbekistonning Portugaliyaga yangi tayinlangan elchisi (qarorgohi Parij shahrida joylashgan) Nodir G‘aniyev ushbu mamlakat Prezidenti Marselu Rebelu de Souzaga ishonch yorliqlarini topshirdi.
«Belem» saroyida bo‘lib o‘tgan rasmiy marosimdan so‘ng kechgan muloqot chog‘ida Portugaliya prezidenti ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar holati va istiqbollarini yuqori baholagan. Shuningdek, siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar sohalarida hamkorlikni mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratilgan.
Prezident Marselu Rebelu de Souza Nodir G‘aniyevni ushbu lavozimga tayinlagani bilan tabriklab, unga Portugaliya va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish borasidagi diplomatik faoliyatida ulkan zafarlar tiladi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston va Portugaliya o‘rtasida diplomatik munosabatlar 1992-yil 12-avgustda o‘rnatilgan.

Новый посол Узбекистана с резиденцией в Париже Нодир Ганиев 26 мая вручил верительные грамоты президенту Португалии Марселу Ребелу де Соузу, сообщает ИА «Дунё».
В ходе беседы, которая состоялась в рамках официальной церемонии во дворце Белен, президент Португалии высоко оценил состояние и перспективы отношений между двумя странами. Особое внимание было уделено вопросам укрепления сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной сферах.
Стоит отметить, что Узбекистан и Португалия установили дипломатические отношения 12 августа 1992 года.
Напомним, в сентябре прошлого года Нодир Ганиев вручал верительные грамоты президенту Франции Эммануэлю Макрону.