«O‘zbekneftgaz»: «Quyi Surgil» konida kunlik 820 ming kub metr tabiiy gaz va 1 tonna gaz kondensati olinadigan quduq ochildi
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev topshirig‘iga asosan konlarda tabiiy gaz qazib chiqarishni ko‘paytirish, uglevodorodlar zaxirasini oshirish maqsadida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, quduqlarda kapital ta’mirlash ishlarini bajarish barobarida, yangi quduqlar burg‘ilanib, tugatilgan quduqlar majmuasida turganlari qayta ta’mirlanib ishga qo‘shilmoqda.
«O‘zbekneftgaz» AJ Ustyurt gaz qazib chiqarish boshqarmasiga qarashli «Quyi Surgil» gazkondensat konidagi 26-sonli quduqda burg‘ulash ishlaridan so‘ng 4323-3873 metr oralig‘iga filtr o‘rnatildi.
Tezkor ma’lumotlarga ko‘ra, quduqni o‘zlashtirish ishlaridan so‘ng, mahsuldorligi kuniga 820 ming kub metr sanoat miqyosidagi tabiiy gaz va 1 tonna gaz kondensati qazib chiqarilishiga erishildi.
Ma’lumot uchun: «Quyi Surgil» gazkondensat koni Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq tumanida joylashgan bo‘lib, 2018 yilda ishga tushirilgan.

«Узбекнефтегаз»: На месторождении «Куйи Сургил» открыта скважина добывающая 820 тыс. кубометров природного газа и 1 тонны газового конденсата в сутки
По поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева проводится масштабная работа по увеличению добычи природного газа на месторождениях.
В частности, наряду с капитальными ремонтными работами в скважинах, бурятся новые скважины, а скважины, стоящие в комплексе, ремонтируются и добавляются к работам.
Успешно завершены буровые работы на скважине №26 месторождения «Куйи Сургил» Устюртского газодобывающего управления. После завершения бурения, в интервале 4323-3873 метров спущен фильтр.
По оперативным данным после освоения скважины получен промышленный приток газа с суточным дебитом 820 тыс. кубометров и 1 тонны газового конденсата.
Для справки: газоконденсатное месторождение «Куйи Сургил» расположено на территории Муйнакского района Республики Каракалпакстан и введено в эксплуатацию 2018 году.