O‘zsanoatqurilishbankda xotin-qizlarning huquqiy bilimlarini oshirishga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi
Joriy yilning 16 fevral kuni O‘zsanoatqurilishbank tizimida faoliyat yuritayotgan xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy hamda iqtisodiy jabhalardagi huquqiy savodxonligini oshirishga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi. O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, FHDYo va fuqarolik ishlari bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek tumanlararo sudidan vakillar, Toshkent davlat yuridik universiteti professor-o‘qituvchilari hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Prezidentimizning 2021 yil 5 martdagi «Xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning jamiyat hayotidagi faol ishtirokini ta’minlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori mamlakatimizda xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashda muhim bosqichni boshlab berdi.
Respublika xotin-qizlar jamoatchilik kengashi tashkil etildi, «Ayollar daftari»ni shakllantirish va ular bilan manzilli ishlash tizimi yo‘lga qo‘yildi, Xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash davlat maqsadli jamg‘armasi qayta tashkil etilib, vazifalari takomillashtirildi, har bir tegishli vazirlik va idoralar zimmasiga ularning vakolatlari doirasida topshiriqlar yuklatildi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, bugungi kunda O‘zsanoatqurilishbank tizimida 2000 ga yaqin xotin-qizlar faoliyat yuritadi. Bu ko‘rsatkich umumiy xodimlar jamoasining qariyb 50 foiziga teng. Bu Bank kadrlar siyosatida gender xilma-xillikni ta’minlashga ustuvor ahamiyat berilayotganini ifodalaydi.
— Bankimiz tizimidagi xotin-qizlarni ijtimoiy va psixologik jihatdan qo‘llab-quvvatlash, ularda liderlik qobiliyatini yuzaga chiqarib, rahbar xodimlar o‘rtasida gender tenglikni ta’minlash maqsadida 2019 yildan boshlab yirik bir loyiha – «SQB Ayollar klubi» ish olib bormoqda, – deydi O‘zsanoatqurilishbank Boshqaruvi Raisi o‘rinbosari Sh.Yakubov. – Klub faoliyatini muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun uning g‘oyaviy rahbari sifatida O‘zbekiston Respublikasi Xotin-qizlar qo‘mitasi eksperti, falsafa fanlari doktori, professor Jamila Shermuhamedova jalb etildi. Hozirgi kunga qadar klub 3 ta mavsumda tashkil etilib, har bir mavsum 6 oylik Hard va Soft skills yo‘nalishidagi treninglarni o‘z ichiga oldi. O‘zbekiston Respublikasi Gender tengligini ta’minlash komissiyasi bizning ushbu yo‘nalishdagi faoliyatimizni yuqori baholab, bank rasmiy saytini «Gender tenglikni targ‘ib qilishga qaratilgan Internetdagi eng yaxshi veb-sayt» deya e’tirof etdi.
Bank tomonidan, shuningdek ayol xodimlarni sport-sog‘lomlashtirish mashg‘ulotlari hamda ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarga jalb etishga ham katta e’tibor qaratiladi. Sportning turli yo‘nalishlari bo‘yicha Bosh bank hamda filiallararo musobaqalar muntazam tashkil etiladi. Kitobxonlik bellashuvlari o‘tkazilib, g‘oliblar munosib rag‘batlantiriladi.
Davra suhbatida so‘z olgan Adliya hamda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi mas’ullari oila, ish va o‘qishda xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan hamda ijtimoiy tarmoqlarda turli ko‘rinishdagi rasmlari, videolarini tarqatish orqali ularning shaxsiy hayot daxlsizligini buzish holatlaridan himoyalash tizimlari haqida batafsil tushuncha berdi. Ayollarni ruhiy himoya qilish institutlari faoliyati bilan tanishtirdi.
Spikerlarning oila va nikoh munosabatlari, oila psixologiyasi, ayollarning o‘ziga ishonchini oshirish yuzasidan qilgan chiqishlari ham ishtirokchilar uchun qiziqarli kechdi.

Узпромстройбанк провел круглый стол по повышению правовых знаний женщин
16 февраля текущего года проведена беседа за “круглым столом”, посвященная повышению правовых знаний женщин и девушек, осуществляющих деятельность в системе Узпромстройбанка, в общественно-политической и экономической сферах. В мероприятии, организованном совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан, приняли участие также представители Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан, органов ЗАГСа, Мирзо-Улугбекского межрайонного суда по гражданским делам, профессора-преподаватели Ташкентского государственного юридического университета, работники средств массовой информации.
Постановление Президента страны от 5 марта 2021 года о мерах по дальнейшему совершенствованию системы поддержки женщин, обеспечения их активного участия в жизни общества ознаменовало собой начало важного этапа в сфере всесторонней поддержки женщин в нашей стране.
Создан Республиканский общественный совет женщин, налажена система формирования «женской тетради» и адресной работы с женщинами, заново образован Государственный целевой фонд поддержки женщин, усовершенствованы его задачи, на каждое соответствующее министерство и ведомство возложены задачи в рамках их полмоночий.
Как отмечалось на мероприятии, в настоящее время в системе Узпромстройбанка осуществляют деятельность около 2000 женщин и девушек. Этот показатель равен почти 50 процентам общего количества сотрудников. Это свидетельствует о приоритетном значении, которое придается в Банке в вопросах обеспечения гендерного равенства в кадровой политике.
– В целях социальной и психологической поддержки женщин в системе нашего Банка, создания возможностей для проявления ими своих лидерских качеств и способностей, обеспечения гендерного равенства среди руководящих работников, начиная с 2019 года реализуется крупный проект – женский клуб “SQB Аёллар клуби”, – сказал заместитель Председателя Правления Узпромстройбанка Ш.Якубов. – Для успешной деятельности клуба в качестве его идейного руководителя привлечена эксперт по вопросам прав женщин, доктор философских наук, профессор Джамиля Шермухамедова. До настоящего времени состоялись три сезона клуба, каждый из которого охватил 6-месячные тренинги в направлении Hard и Soft skills. Республиканская комиссия по обеспечению гендерного равенства, высоко оценив нашу деятельность в данном направлении, признала официальный сайт Банка “Лучшим веб-сайтом в сети интернет по пропаганде гендерного равенства”.
Банком также уделяется большое внимание привлечению сотрудниц к спортивно-оздоровительным и духовно-просветительским мероприятиям. Регулярно организуются соревнования по различным видам спорта между командами Головного банка и его филиалами, а также между филиалами. Проводятся также состязания книголюбов, победители достойно награждаются.
Выступившие в беседе за “круглым столом” ответственные лица министерств юстиции, а также занятости и трудовых отношений говорили о системах защиты женщин от преследований и насилия в семье, на работе и учебе, а также случаях нарушения неприкосновенности их личной жизни посредством распространения в социальных сетях различных фотоснимков и видеозаписей. Рассказали об институтах психологической защиты женщин.
Участники мероприятия с интересом заслушали выступления докладчиков по вопросам семьи и брачных отношений, семейной психологии, повышения самооценки и уверенности женщин.
Во встрече в Головном банке посредством платформы ZOOM приняли участие сотрудницы 44 филиалов финансового учреждения.