Yoshlar bilan uchrashuvda Prezident yaqinda yurtimizda barchamiz uzoq kutgan katta futbol bayrami bo‘lib o‘tganini esladi. Xalqimizning 34 yillik orzusi ushalib, milliy terma jamoamiz tarixda ilk bor jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.
«Yaqin-yaqingacha umrini paxta dalasida o‘tkazgan oddiy oila farzandlari ilmda, sportda, boshqa sohalarda bunday yuksak marralarni egallashini tasavvur qilish ham qiyin edi.
Biz yoshlarimiz uchun sharoit yaratdik, ular bundan unumli foydalanib, baland cho‘qqilarni zabt etmoqda.
Birinchi va ikkinchi Renessansni buyuk alloma va mutafakkirlarimiz yaratgan bo‘lsa, bugun tarix navbatni sizlarga bermoqda.
Ishonchim komil, sizlar barcha sohalarda mamlakatimiz bayrog‘ini baland ko‘tarishga qodirsiz. Sizlar Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari sifatida yangi tarix yaratadigan oltin avlodsiz!», — dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari hozirgi vaqtda dunyo notinch va murakkab bo‘lib borayotganini, tinchlik — eng buyuk ne’mat, inson qadri va adolat — eng oliy qadriyat ekani har qachongidan ham chuqur his etilayotganini ta’kidladi.
«Yuksak bilimli, dunyoqarashi keng, zamonaviy fikrlaydigan, texnologik savodxon yoshlari ko‘p bo‘lgan yurtda tinchlik va taraqqiyot, o‘zaro jipslik hamisha barqaror bo‘ladi.
Yoshlarimizga sifatli ta’lim va tarbiya berish, zamonaviy kasb va hunarlar, xorijiy tillarni o‘rgatish, hayotda munosib o‘rin topishi uchun zarur sharoitlar yaratish eng asosiy vazifamiz va burchimizga aylangan», — dedi Shavkat Mirziyoyev.

Во время встречи с молодежью Президент напомнил, что недавно в нашей стране состоялся долгожданный большой футбольный праздник. Мечта нашего народа, которую он лелеял 34 года, сбылась — наша национальная сборная впервые в истории завоевала путёвку на чемпионат мира.
«Ещё совсем недавно было трудно представить, что дети простых семей, проводивших всю жизнь на хлопковых полях, смогут достичь таких высоких результатов в науке, спорте и других сферах.
Мы создали условия для нашей молодежи, и они с пользой ими воспользовались, покоряя вершины.
Если первую и вторую Ренессанс создали наши великие учёные и мыслители, то сегодня история передаёт эстафету вам.
Я твёрдо уверен, что вы способны поднять флаг нашей страны во всех сферах. Вы — золотое поколение, которое создаст новую историю как строители Нового Узбекистана!», — сказал Президент.
Глава нашего государства подчеркнул, что сегодня мир становится всё более нестабильным и сложным, и именно сейчас особенно остро ощущается, что мир — величайшее благо, а человеческое достоинство и справедливость — высшие ценности.
«В стране, где много высокообразованной, с широким кругозором, современно мыслящей и технологически грамотной молодежи, всегда будут царить мир, развитие и сплочённость.
Обеспечение нашей молодежи качественным образованием и воспитанием, обучение современным профессиям, ремеслам и иностранным языкам, создание условий для достойного места в жизни — стали нашей главной задачей и обязанностью», — отметил Шавкат Мирзиёев.