Prezident ipoteka bo‘yicha yangi farmonni imzoladi
Bugun, 13 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan «2023 yilda bozor tamoyillariga asoslangan ipoteka kreditlari orqali aholini uy-joy bilan ta’minlash dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Farmon imzolandi. Bu haqda O‘zA xabar bermoqda.
Unga ko‘ra, jismoniy shaxslarga ipoteka krediti berishning zamonaviy va barqaror tizimini shakllantirish, uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj bo‘lgan oilalarni davlat tomonidan manzilli qo‘llab-quvvatlash, mahalliy va xalqaro kapital bozorlarida moliyaviy resurslarni jalb qilish va keyinchalik ularni ipoteka kreditlarini qayta moliyalashtirishga yo‘naltirish maqsadi nazarda tutilgan.
Ipoteka kreditlari va subsidiyalarni ajratish tartibiga quyidagi o‘zgartirishlar kiritildi:
• banklarga ipoteka kreditlarini rasmiy daromadga ega bo‘lmagan jismoniy shaxslarga ham ajratishga ruxsat etildi. Bunda, ushbu fuqarolarning to‘lov qobiliyati ularning bank kartasidagi aylanmasi, ijara, kommunal va boshqa xarajatlarini hisobga olish orqali aniqlanadi;
• banklarga dastlabki badal miqdori, imtiyozli davr muddati va boshqa ko‘rsatkichlardan kelib chiqib, kreditlar bo‘yicha tabaqalashtirilgan foiz stavkalarini o‘rnatish huquqi berildi. Bunda, dastlabki badalni ko‘proq to‘lagan fuqaro arzonroq kredit olish imkoniga ega;
• subsidiyaga ajratilgan mablag‘larni tezroq ishlatish uchun, subsidiya xabarnomasining amal qilish muddati 12 oydan 4 oyga tushirildi. Bunda, fuqaro 4 oyda sertifikatdan foydalana olmasa, u subsidiyaga qayta ariza topshirishi mumkin;
• Iqtisodiyot va moliya vazirligiga Xalqparvar komissiyalarining xulosasiga asosan xato ajratilgan subsidiya sertifikatlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri bekor qilish va to‘lovlarni to‘xtatish huquqi berildi.

Президент подписал новое постановление об ипотеке
Сегодня, 13 апреля, президент подписал постановление «О мерах по реализации программы обеспечения жильем населения за счет ипотечных кредитов на рыночных принципах в 2023 году».
Согласно документу, предусматривается формирование современной и устойчивой системы ипотечного кредитования физических лиц, адресная государственная поддержка семей, нуждающихся в улучшении жилищных условий, привлечение финансовых ресурсов на отечественных и международных рынках капитала с последующим направлением их на рефинансирование ипотечных кредитов.
Документом внесены следующие изменения в порядок предоставления ипотечных кредитов и субсидий:
• банкам разрешено выдавать ипотечные кредиты физическим лицам, не имеющим официального дохода. При этом платежеспособность этих граждан определяется с учетом их оборота по банковским картам, арендной платы, коммунальных и других расходов;
• банкам предоставляется право устанавливать дифференцированные процентные ставки по кредитам исходя из суммы первоначального взноса, продолжительности льготного периода и других показателей. При этом гражданин, уплативший больший первоначальный взнос, имеет возможность получить более дешевый кредит;
• срок действия уведомления о субсидии сокращен с 12 до 4 месяцев. При этом, если гражданин не может воспользоваться сертификатом в течение 4-х месяцев, он может повторно обратиться за субсидией.
• Помимо этого, Министерству экономики и финансов предоставлено право напрямую аннулировать ошибочно выделенные дотационные сертификаты и прекращ