Prezident Tojikistondagi sammitda muhim tashabbuslar bilan chiqdi
- birgalikda qabul qilingan qaror va loyihalar ijrosini tezlashtirish uchun hukumat rahbarlari o‘rinbosarlari darajasida Muvofiqlashtiruvchi kengash ta’sis etishni taklif qildi;
– tovar ayrboshlashni ko‘paytirish va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berish jarayonlarini yengillashtirish maqsadida “Markaziy Osiyo – Rossiya agroekspressi” loyihasini ishga tushirishni taklif qildi;
– avtomobil, temir yo‘l va aviatsiya aloqalari sohasida milliy dasturlarni uyg‘unlantirish uchun mamlakatlarimiz Transport-logistika konturini ishlab chiqish tashabbusini ilgari surdi;
– Buxoro shahrida ilg‘or muhandislik yechimlarini ishlab chiqish va joriy etishga qaratilgan “Markaziy Osiyo – Rossiya" sanoat injiniring xabini tashkil etishni taklif etdi;
– Toshkentda o‘tkaziladigan “Innoprom. Markaziy Osiyo” ko‘rgazmali forumiga mintaqaning asosiy sanoat va innovatsiya maydoni maqomini berish taklifi bilan chiqdi;
– atom energetikasi yo‘nalishida Mintaqaviy kompetensiyalar markazini O‘zbekistonda tashkil etish, shuningdek, Moskva davlat muhandislik-fizika institutining Toshkent filiali negizida Kadrlar tayyorlash dasturini qabul qilish tashabbusini bildirdi;
– “Markaziy Osiyo va Rossiya energetik sherikligi” kompleks dasturini ishlab chiqish, shuningdek, uglevodorodlarni qidirish va qayta ishlash, energiya tejovchi va “yashil” texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish tashabbusini ilgari surdi;
– Sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar bo‘yicha Mintaqaviy ekspert kengashini tashkil etish, shuningdek, mamlakatlarda “Skolkovo” innovatsiya markazi filiallarini ochishni taklif etdi;
– “Kelajak muhandislari” konsorsiumini tuzib, Markaziy Osiyo va Rossiyaning yetakchi oliygohlari va ilmiy markazlari salohiyatini birlashtirish hamda yosh tadqiqotchilar va olimlar uchun Maxsus grantlar dasturini ta’sis etish g‘oyasini ilgari surdi;
– har yili o‘tkaziladigan Markaziy Osiyo va Rossiya xalqlari madaniyati, san’ati va ijodiyoti festivali — Etnomadaniyat forumini tashkil etish taklifini bildirdi;
– terrorizm, ekstremizm, kibertahdidlar va odam savdosiga qarshi kurashish bo‘yicha birgalikda choralar ko‘rish muhimligini qayd etdi hamda Afg‘oniston bo‘yicha yuqori darajadagi maslahatlashuvlar o‘tkazishni taklif qildi.

Президент Шавкат Мирзиёев на втором саммите в формате «Центральная Азия – Россия» представил комплекс инициатив, направленных на укрепление стратегического партнерства, развитие экономического сотрудничества и совместное обеспечение региональной стабильности.
– предложил создание Координационного совета на уровне заместителей глав правительств для ускоренного выполнения совместных решений и проектов;
– инициировал проект “Агроэкспресс Центральная Азия – Россия” для увеличения взаимного товарооборота и упрощения доступа сельхозпродукции на рынки партнеров;
– предложил формирование Транспортно-логистического контура стран для сопряжения национальных программ в области автомобильного, железнодорожного и авиационного сообщения;
– выдвинул идею создания Хаба промышленного инжиниринга “Центральная Азия – Россия” в Бухаре – технологической площадки для разработки и внедрения инженерных решений;
– предложил придать выставке-форуму «Иннопром. Центральная Азия» статуса главной индустриальной и инновационной платформы региона;
– предложил учредить Региональный центр компетенций по атомной энергетике в Узбекистане и запустить Программу подготовки кадров на базе филиала МИФИ в Ташкенте;
– внес инициативы по разработке Программы “Энергетическое партнёрство Центральной Азии и России” и расширению сотрудничества в разведке и переработке углеводородов, энергосбережении и зелёных технологиях;
– инициировал создание Регионального экспертного совета по искусственному интеллекту и цифровым технологиям, а также филиалов центра «Сколково» в странах региона;
– выступил за запуск Консорциума “Инженеры будущего” для объединения потенциала ведущих университетов и научных центров Центральной Азии и России, а также учреждение Специальной программы грантов для молодых исследователей и ученых;
– предложил проводить ежегодный этнокультурный форум – Фестиваль культуры и творчества народов Центральной Азии и России;
– подчеркнул важность совместных мер против терроризма, экстремизма, киберугроз и торговли людьми, а также предложил проведение консультаций высокого уровня по Афганистану.