Putin o‘ldiga chiqarilgan do‘stini medal bilan siyladi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Shimoliy Koreya davlat kengashi raisi Kim Chen Inni Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 75 yilligi medali bilan taqdirladi. Bu haqda Rossiyaning Pxenyandagi elchixonasi ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, Kim Chen In Shimoliy Koreya hududida dafn etilgan sovet askarlari xotirasini abadiylashtirishga qo‘shgan hissasi uchun taqdirlangan. Ma’lumotlarga qaraganda, Ikkinchi jahon urushi yakunida Koreya yarimorolini ozod qilish uchun janglarda sobiq Ittifoqning 4700 ga yaqin askari halok bo‘lgan.
Medal Rossiyaning Pxenyandagi elchisi Aleksandr Matsegora tomonidan Shimoliy Koreya tashqi ishlar vaziri Li Son Gvonga topshirilgan.
Vladimir Putin va Kim Chen In o‘zaro do‘stona munosabatlar ega. Bunda albatta ikki mamlakat o‘rtasidagi mafkuraviy mushtarakliklar hamda Shimoliy Koreya davlatini ta’sis etishda SSSRning tarixiy xizmati muhim ahamiyat kasb etadi.
Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen Inning Kreml tomonidan medal bilan siylanishi uning salomatligiga doir ziddiyatli xabarlar tarqalgan paytga to‘g‘ri kelmoqda.
Joriy yil aprel oyida Kim Chen In o‘lim to‘shagida yotgani xususida xabar tarqaldi.
Pirovardida mazkur ovoza rad etildi.  1-may kuni esa Shimoliy Koreya rasmiy matbuoti Kim Chen In Sunchxon shahridagi o‘g‘it zavodi ochilish marosimida qatnashgani haqida xabar tarqatdi.

Путин наградил Ким Чен Ына медалью
Президент России Владимир Путин наградил лидера Северной Кореи Ким Чен Ына юбилейной медалью «75 лет Победы в Великой Отечественной войне». О соответствующем указе сообщило в Facebook российское посольство в КНДР.
Отмечается, что северокорейский лидер награжден за большой личный вклад в увековечение памяти погибших и погребенных на территории республики советских граждан, а также проявленную заботу о сохранности захоронений и мемориалов.
Посол России в КНДР Александр Мацегора передал награду Министру иностранных дел республики Ли Сон Гвону 5 мая во Дворце съездов Мансудэ.
Напомним, недавно СМИ сообщали о смерти северокорейского лидера. Также предполагалось, что он может находиться в вегетативном состоянии. Затем 1 мая появилась информация о том, что Ким Чен Ын появился на публике, посетив церемонию открытия Сунчхонского завода удобрений.