Rasmiy band bo‘lgan barcha shaxslarga nafaqalar to‘lash yo‘lga qo‘yiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 29 oktyabr kuni ijtimoiy sug‘urta tizimini takomillashtirish yuzasidan takliflar taqdimoti bilan tanishdi
“Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturi doirasida fuqarolarning bandligini ta’minlash va ularni tadbirkorlikka jalb etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar natijasida kambag‘allik darajasi 2021 yildagi 17 foizdan 6,8 foizga, kam ta’minlangan oila sifatida nafaqa oluvchilar soni esa 14 foizdan 6,1 foizga kamaydi.
Shu bilan birga, bugungi kunda aholini og‘ir hayotiy vaziyatlarda daromadsiz qolishi va kambag‘allikka tushishining oldini olish masalalari davlatimizning doimiy e’tiborida.
Taqdimotda bu boradagi dolzarb masalalar ko‘rsatib o‘tildi.
Jumladan, xususiy sektorda band bo‘lgan aholining barchasiga ham homiladorlik, vaqtincha mehnatga layoqatsizlik va ishdan bo‘shash bo‘yicha nafaqalar to‘lab berilmayapti. Bu holatni to‘lovlar ko‘p hollarda ishlab chiqariladigan mahsulot tannarxining oshishiga olib kelayotgani va raqobatbardoshlikka ta’sir ko‘rsatayotgani, ish beruvchilar nafaqalarni to‘lashga ortiqcha yuklanma sifatida qarayotgani sababli tadbirkorlar uchun ushbu tizim jozibador emasligi bilan izohlash mumkin.
Qolaversa, Xalqaro mehnat tashkilotining “Ijtimoiy ta’minotning minimal normalari to‘g‘risida”gi va “Onalikni muhofaza qilish to‘g‘risida”gi konvensiyalariga muvofiq, tug‘ish va kasallik bo‘yicha nafaqalar ijtimoiy sug‘urta mexanizmlari orqali to‘lanishi belgilangan.
Taqdimotda aholini ijtimoiy nafaqalar bilan qamrovini oshirish hamda milliy ijtimoiy sug‘urta tizimini xalqaro hujjatlarga uyg‘unlashtirish maqsadida ishlab chiqilgan takliflar ko‘rildi.
Rasmiy band bo‘lgan barcha shaxslarga nafaqalar bosqichma-bosqich Ijtimoiy himoya jamg‘armasi tomonidan to‘lanishi yo‘lga qo‘yiladi. 2026 yildan boshlab ayollarga homiladorlik nafaqasi, 2026 yil ikkinchi yarmidan esa vaqtincha mehnatga layoqatsizlik nafaqalari to‘lab boriladi.
Yangi tizimning asosiy maqsadi ayollar va ishchilarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish bilan birga rasmiy mehnat munosabatlarini rag‘batlantirish ekani ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 29 октября ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию системы социального страхования.
В рамках программы «От бедности к процветанию» в стране реализуются масштабные реформы, направленные на повышение занятости граждан и расширение их участия в предпринимательстве. Благодаря этим мерам уровень бедности снизился с 17 процентов в 2021 году до 6,8 процента, а доля семей, получающих пособия как малообеспеченные, – с 14 до 6,1 процента.
В то же время государство уделяет особое внимание вопросам предотвращения потери доходов граждан и защиты их от бедности в сложных жизненных обстоятельствах.
На презентации были обозначены актуальные проблемы, требующие решения.
В частности, не все граждане, занятые в частном секторе, охвачены выплатами по беременности и родам, временной нетрудоспособности и увольнению. Это объясняется тем, что подобные выплаты нередко увеличивают себестоимость продукции и снижают конкурентоспособность предприятий. Работодатели, в свою очередь, воспринимают такие расходы как дополнительную нагрузку. Кроме того, размеры пособий по беременности, компенсируемых из бюджета, остаются низкими, что делает систему малопривлекательной для предпринимателей.
Между тем, в соответствии с конвенциями Международной организации труда — «О минимальных нормах социального обеспечения» и «О защите материнства» — выплаты по беременности и болезни должны осуществляться через механизмы социального страхования.
На презентации рассмотрены предложения, направленные на расширение охвата населения социальными пособиями и приведение национальной системы социального страхования в соответствие с международными стандартами.
Планируется, что все официально занятые граждане поэтапно будут охвачены выплатами из Фонда социальной защиты. С 2026 года фонд начнет выплачивать пособия по беременности и родам, а со второй половины 2026 года – пособия по временной нетрудоспособности.
Как подчеркнул Президент, основная цель новой системы – не только укрепление социальной защиты женщин и работников, но и стимулирование официальных трудовых отношений.
Глава государства одобрил представленные предложения и дал конкретные поручения по цифровизации системы социального страхования, обеспечению ее прозрачности, а также внедрению проактивного порядка назначения и выплаты пособий.