Rossiya Federatsiyasi hukumati raisi Mixail Mishustin O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov bilan telefon orqali muloqotda bo‘ldi.
Rossiya hukumatiga oid yangiliklar tarqatiladigan portalda xabar qilinishicha, Mixail Mishustin koronavirus infeksiyasiga qarshi kurashda lozim bo‘lgan tibbiy himoya niqoblari va boshqa mahsulotlar yetkazib berilgani uchun O‘zbekiston hukumatiga minnatdorchilik bildirgan va ushbu gumanitar yordam yana bir bor Rossiya-O‘zbekiston hamkorligini tasdiqlashini bildirgan.
Abdulla Aripov o‘z navbatida Rossiya tomonidan O‘zbekistonga koronavirus infeksiyasini aniqlashda qo‘l keladigan test-tizimi tezkorlik bilan yetkazilgani va rossiyalik epidemiolog-mutaxassislar bilan muntazam ravishda videoaloqa orqali konsultatsiya o‘tkazilayotganini e’tirof etdi.
Shu bilan birga hukumatlar rahbarlari O‘zbekiston-Rossiya iqtisodiy aloqalari mavzusida ham suhbatlashib oldilar.

Председатель Правительства России Михаил Мишустин поблагодарил Абдуллу Арипова
Накануне состоялся телефонный разговор Председателя Правительства Российской Федерации Михаила Мишустина с Премьер-министром Республики Узбекистан Абдуллой Ариповым.
На портале правительства России сообщается, что Михаил Мишустин поблагодарил Правительство Узбекистана за предоставление защитных масок и других материалов, необходимых для борьбы с новой коронавирусной инфекцией, подчеркнув, что эта гуманитарная поддержка вновь подтвердила партнёрский характер российско-узбекистанских отношений.
Абдулла Арипов высказал признательность за оперативное направление российской стороной в Узбекистан тест-систем для выявления коронавирусной инфекции, а также за регулярные консультации, которые российские специалисты-эпидемиологи проводят для узбекистанских коллег по видеосвязи.
Главы правительств затронули также актуальные вопросы российско-узбекистанского торгово-экономического сотрудничества и подключения Узбекистана к евразийской экономической интеграции.