Shavkat Mirziyoyev: «Bitta bo‘lsa ham jinoyat bo‘lgani hammamizni tashvishga solishi kerak»
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 27 iyul kuni jinoyatchilikning oldini olish, davlat idoralari va jamiyatning bu boradagi mas’uliyatini oshirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi. Bu haqda Prezidentning Matbuot xizmati xabar berdi.
Yig‘ilishda parlament va hukumat a’zolari, huquqni muhofaza qiluvchi idoralar va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari qatnashdi.
Qonun ustuvorligini ta’minlash va jinoyatchilikni jilovlash borasida salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda. Sohani takomillashtirishga oid 80 dan ortiq qonun hujjati qabul qilindi. Ichki ishlar idoralari tuzilmasi to‘liq yangilandi. Ilgari barcha xodimlarning 60 foizi shahar va tuman boshqarmalarida, 40 foizi joylarda faoliyat yuritgan bo‘lsa, bugungi kunda xodimlarning 65 foizi aholiga yaqin ishlash uchun mahallalarga yo‘naltirildi.
2017 yilda jinoyatlar 2016 yilga nisbatan 16 foizga, joriy yil 6 oyida esa 39 foizga kamaygan. Lekin qasddan odam o‘ldirish, qasddan badanga og‘ir shikast yetkazish, talonchilik, bosqinchilik, o‘g‘rilik va firibgarlik jinoyatlarining soni yuqoriligicha qolgan.
«Agar hamma birdek jon kuydirib, oilalar muammolaridan to‘liq xabardor bo‘lib, ularni hal etishga ko‘maklashgan, jinoyatchilikning barvaqt oldini olganda edi, bugun natijalar umuman boshqacha bo‘lardi. Afsuski, jinoyatchilikka qarshi kurashishda haligacha eskicha ishlash tizimidan voz kecha olmayapmiz. Huquqni muhofaza qiluvchi idoralar bu faoliyatga ko‘rsatkichlarni oldingi davr bilan taqqoslash orqali baho berib kelmoqda. Aslida bitta bo‘lsa ham jinoyat bo‘lgani hammamizni tashvishga solishi kerak», dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda jinoyatchilikni jilovlash bo‘yicha ishni butunlay yangicha tizimda tashkil etish bo‘yicha topshiriq berildi. «Jinoyat haqiqati va adolati» deb nomlangan bu tizimga muvofiq jinoyat sodir etilganligi bo‘yicha respublikadagi mas’ul rahbarlar joylarga borgan holda uning sabablarini o‘rganadi, muhokamasini tashkil qiladi, shunday holat takrorlanishining oldini olishga qaratilgan aniq choralar ko‘radi, televideniye, radio va gazetada bong uradi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 19 iyundagi «Toshkent shahrida jamoat tartibini ta’minlash, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish samaradorligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qaroriga asosan «Xavfsiz poytaxt» konsepsiyasi joriy etilgan edi. Unga ko‘ra, Toshkent shahrida sektorlar kesimida 73 ta ichki ishlar bo‘limi tashkil etilib, aholiga yanada yaqinlashtirildi. Ichki ishlar organlari xodimlari, Milliy gvardiya va jamoatchilik vakillari ishtirokida tunu kun 3 smenada ish yuritish yo‘lga qo‘yildi.
Davlatimiz rahbari Toshkentda boshlangan mazkur amaliyotni yil oxirigacha boshqa hududlarda ham joriy etish zarurligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda huquqbuzarliklar va ularni sodir etishga moyil shaxslar hisobini yuritish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Navbatchilik qismlarining eskicha uslubda ish yuritayotgani jinoyat haqidagi xabarlarning ba’zan e’tiborsiz qolishiga yoki hisobdan yashirilishiga sabab bo‘layotgani qayd etildi.
Shu bois Ichki ishlar vazirligining Axborot markazini Bosh prokuratura tarkibiga o‘tkazish, navbatchilik qismlarini respublika bo‘yicha yagona axborot va boshqaruv tizimiga birlashtirish, huquqbuzarliklarni ro‘yxatga olishning elektron tizimini joriy qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, har bir hududda jinoyatchilikning oldini olish va unga qarshi kurashish faoliyati reytingini joriy etish vazifasi qo‘yildi. Reytingda yuqori o‘rin olgan rahbar va xodimlar mukofotlanadi, past o‘rin olganlar esa qat’iy jazolanadi.
«Har bir jinoyatning ildizigacha yetib borish, jamiyatda jinoyatchilikka qarshi kurashish immunitetini shakllantirish kerak. Aks holda, jinoyatning oqibatlari bilan ovora bo‘lib yuraveramiz. Bunday kayfiyat bilan ishlashga yo‘l qo‘ymayman», dedi Prezident.
Aholiga, ayniqsa, xotin-qizlar va yoshlarga psixiologik yordam ko‘rsatish, o‘z joniga qasd qilish holatlarining oldini olish masalalari ham muhokama qilindi. Har bir suitsidga «favqulodda holat» deb qarab, tezkor choralar ko‘rish, bunday xulq-atvor paydo bo‘lishiga yo‘l qo‘ymaslikka qaratilgan psixologik dasturlar ishlab chiqish, jonga qasd qilishning katta gunohligini ta’sirchan usullarda tushuntirish zarurligi ta’kidlandi.
O‘g‘rilik, firibgarlik va bosqinchilik bilan bog‘liq jinoyatlar tahlil qilinar ekan, profilaktika, jinoyat-qidiruv va qo‘riqlash xizmatlari faoliyatining mutlaqo qoniqarsiz tashkil etilgani tanqid qilindi. Joylarda qo‘riqlash xizmatidan foydalanish uchun yetarli sharoit yaratilmagani, shuningdek, ayrim odamlarning huquqiy ongi pastligi, ko‘chasi, mahallasidagi voqea-hodisalarga befarqligi jinoyatchilarga sharoit yaratib berayotgani aytib o‘tildi.
Shu bois qo‘riqlash xizmatlari faoliyatini yangi tizim asosida tashkil etish, axborot texnologiyalarini to‘liq joriy qilish, davlat-xususiy sheriklik asosida servis ko‘lamini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yoshlar o‘rtasidagi jinoyatchilik holatlariga alohida e’tibor qaratildi. Joriy yilning 6 oyida yoshlar olti mingdan ziyod jinoyatga qo‘l urgani, ta’lim-tarbiya va bandlikni ta’minlash borasidagi muammolar bunga sabab bo‘layotgani qayd etildi.
«Maktab va kollejlarni bitirib, oliy o‘quv yurtiga kirmagan yoshlar ertaga kim bo‘lishini chuqur o‘ylashimiz, ularga bugun munosib sharoit yaratib berishimiz kerak. Shu maqsadda «Yoshlar – kelajagimiz» Davlat dasturini qabul qildik va 800 milliard so‘m mablag‘ni yoshlar tadbirkorligi, bandligi uchun yo‘naltirdik. Bu mablag‘ni, kerak bo‘lsa, yana ko‘paytiramiz. Faqat endi uyma-uy yurib, har bir yosh bilan suhbatlashib, ushbu dasturning ijrosini ta’minlash lozim», dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda yo‘l-transport hodisalari ko‘payib borayotganiga alohida e’tibor qaratildi.
Joriy yilning 6 oyida ro‘y bergan shunday hodisalarning 871 tasida 943 nafar odam halok bo‘lgan, yana ko‘plab insonlar jarohatlangan. Haydovchi va piyodalarning bilimi, qoidalarga itoatkorligi va yo‘l harakati ishtirokchilariga hurmati pastligi bunga sabab bo‘lgan.
Yana bir asosiy muammo – yo‘llarning ayanchli ahvoli, deyildi yig‘ilishda. Yo‘l qurish narxi O‘zbekistonga nisbatan Xitoyda 6 baravar, Polshada esa 7,5 baravarga arzon. Lekin mamlakatimizdagi aksariyat yo‘llar qoniqarsiz ahvolda. Bu ham ko‘plab yo‘l-transport hodisalarini keltirib chiqarmoqda.
Shu bois 2018-2022 yillarga mo‘ljallangan yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash konsepsiyasi to‘liq va sifatli bajarish, avtotransport boshqarish huquqini beruvchi guvohnomani olish va yo‘l harakati qoidalarini qasddan buzganlik uchun javobgarlikni kuchaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda ichki ishlar xodimlarining muomala madaniyati, ular o‘rtasida mansab vakolatlarini suiiste’mol qilish holatlari uchrab turgani muhokama etildi. Shaxsiy tarkibni tarbiyalash va kadrlarni rotatsiya qilish, ichki ishlar organlarining tahliliy-huquqiy va prognozlash faoliyatini takomillashtirish zarurligi ta’kidlandi.

Шавкат Мирзиёев: «Каждый факт совершения преступления должен настораживать всех нас»
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 27 июля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам предотвращения преступности, повышения ответственности государственных органов и общества в этой сфере. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
В совещании приняли участие члены парламента и правительства, руководители правоохранительных органов и хокимиятов на местах.
В нашей стране осуществляется весомая работа по обеспечению верховенства закона и обузданию преступности. Для совершенствования сферы было принято более 80 актов законодательства. Полностью обновлена структура органов внутренних дел. Если прежде 60 процентов сотрудников системы работали в городских и районных ведомствах, а 40 процентов – на местах, то в настоящее время для тесной работы с населением в махаллях несут службу 65 процентов сотрудников.
В 2017 году количество преступлений снизилось на 16 процентов по сравнению с 2016 годом, за 6 месяцев текущего года – на 39 процентов в сравнении с аналогичным периодом 2017 года. Однако остается высоким количество преступлений, связанных с умышленным убийством, умышленным нанесением тяжелых телесных повреждений, грабежом, разбоем, воровством и мошенничеством.
«Если бы все причастные лица работали как единое целое, были достаточно проинформированы о проблемах в семьях и содействовали их решению, заранее предупреждали преступления, сегодня мы бы видели совершенно иную картину. К сожалению, работа в сфере противодействия преступности и поныне ведется по устаревшей системе. Правоохранительные органы оценивают свою работу, сопоставляя показатели с предыдущим периодом. Хотя каждый факт совершения преступления должен настораживать всех нас»,- сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании поручено организовать работу по обузданию преступности по совершенной новой системе. В соответствии с этой системой, получившей название «Правда о преступности и справедливость», при обнаружении преступления ответственные руководители будут изучать его причины с выездом на места, проводить их обсуждение, принимать конкретные меры для недопущения повторения случившегося, с широким освещением на телевидении, в радио и газетах.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по повышению эффективности обеспечения общественного порядка, профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в городе Ташкенте» от 19 июня текущего года была внедрена концепция «Безопасная столица». В разрезе секторов города Ташкента организованы 73 отдела внутренних дел, их деятельность стала еще ближе к населению. Налажен круглосуточный режим службы в 3 смены с участием сотрудников органов внутренних дел, Национальной гвардии и представителей общественности.
Глава государства отметил, что начатую в Ташкенте практику необходимо до конца года распространить на все регионы.
На совещании затронут вопрос ведения учета правонарушений и лиц, склонных к их совершению. Было указано, что устаревшая методика работы дежурных частей становится причиной игнорирования или сокрытия сообщений о преступлениях.
В связи с этим даны указания по переводу Информационного центра Министерства внутренних дел в структуру Генеральной прокуратуры, объединению дежурных частей в общереспубликанскую единую систему оповещения и управления, внедрению электронной системы фиксации правонарушений.
Также поставлена задача внедрить в каждом регионе рейтинг деятельности по предотвращению и противодействию преступности. Руководители и сотрудники, занявшие высокие строчки рейтинга, будут поощряться, а занявшие низкие места – строго наказываться.
«Необходимо добираться до самых корней каждого преступления, сформировать у общества иммунитет для борьбы с преступностью. В противном случае нам придется бороться только с последствиями. Я не допущу, чтобы мы работали с таким настроением»,-сказал Президент.
Обсуждены также вопросы оказания психологической помощи населению, особенно женщинам и молодежи, предупреждения случаев самоубийства. Каждый случай суицида должен восприниматься как чрезвычайная ситуация, реагирование должно быть оперативным, необходимо разработать программы психологической помощи, нацеленные на упреждение подобного поведения, действенными методами разъяснять, что посягательство на собственную жизнь – тяжкий грех.
В ходе анализа преступлений, связанных с воровством, мошенничеством и грабежом, раскритикована совершенно неудовлетворительная организация деятельности служб профилактики, уголовного розыска и охраны. Отмечалось, что на местах не создано достаточных условий для пользования услугами охраны, вместе с тем низкий уровень правового сознания некоторых граждан, их равнодушие к происходящему на своей улице, в своей махалле - на руку преступникам.
В связи с этим поручено организовать деятельность служб охраны по новой системе, широко внедрять информационные технологии, расширять масштаб услуг на основе государственно-частного партнерства.
Особое внимание уделено преступности среди молодежи. Отмечалось, что за минувшие 6 месяцев текущего года преступления совершили более 6 тысяч молодых людей, причиной молодежной преступности становятся проблемы с образованием, воспитанием и обеспечением занятости.
«Мы должны глубоко задуматься о том, кем завтра станут молодые люди, закончившие школы и колледжи, но не поступившие в высшие учебные заведения,  уже сегодня необходимо создать для них достойные условия. С этой целью мы приняли Государственную программу «Молодежь – наше будущее» и направили 800 миллиардов сумов на молодежное предпринимательство и обеспечение занятости. Если надо, мы увеличим эти средства. Необходимо ходить по домам, беседовать с каждым юношей и девушкой, обеспечить исполнение этой программы»,-сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании особое внимание уделено растущему количеству дорожно-транспортных происшествий. В 871 ДТП, произошедшем за 6 месяцев текущего года, погибло 943 человека, многие получили телесные повреждения. Причиной тому указаны низкий уровень знания ПДД у водителей и пешеходов, игнорирование правил и взаимное неуважение участников дорожного движения.
Очередная серьезная проблема – плачевное состояние дорог, отмечалось на совещании. Расходы на строительство дорог в Китае в 6 раз, в Польше – в 7,5 раза ниже, чем в Узбекистане. Несмотря на это, большинство дорог в нашей стране находятся в плохом состоянии. Это также является причиной многочисленнқх дорожно-транспортных происшествий.
В связи с этим даны поручения по полному и качественному исполнению Концепции обеспечения безопасности дорожного движения на 2018-2022 годы, усилению ответственности за выдачу свидетельств о праве вождения и умышленное нарушение правил дорожного движения.
На совещании обсуждены факты грубого поведения сотрудников внутренних дел, случаи злоупотребления ими должностными полномочиями. Отмечалась необходимость воспитания личного состава и ротации кадров, совершенствования аналитически-правовой и прогнозной деятельности органов внутренних дел.
По обсужденным на видеселекторном совещании вопросам заслушана информация ответственных лиц, определены соответствующие задачи.