Bu Shavkat Mirziyoyevning o‘z ustozi, mustaqilligimiz asoschisi bo‘lgan Islom Karimovga yuksak hurmatining yana bir ifodasi bo‘ldi, deb yozmoqda Prezident matbuot xizmati.
Davlatimiz rahbarining 2017 yil 25 yanvardagi «O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq 2 sentyabr Xotira kuni etib belgilangan. Bu kuni Islom Karimovning hayoti va serqirra faoliyatini yod etish yaxshi an’anaga aylangan.
Gul qo‘yish marosimida parlament va hukumat a’zolari, fan va madaniyat namoyandalari, yoshlar, keng jamoatchilik ishtirok etdi.
Birinchi Prezidentimizning Samarqand va Qarshi shaharlaridagi haykallari poyiga ham gullar qo‘yildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 2 сентября посетил Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова, где возложил цветы к подножию памятника Первому Президенту и отдал дань уважения его светлой памяти. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Это стало очередным воплощением глубокого уважения Шавката Мирзиёева к своему наставнику, основателю нашей независимости Исламу Каримову.
В соответствии с постановлением главы нашего государства «Об увековечении памятия Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова» от 25 января 2017 года 2 сентября установлено в нашей стране Днем памяти Первого Президента. В этот день мы вспоминаем жизнь и многогранную деятельность Ислама Каримова.
В церемонии приняли участие члены парламента и правительства, деятели науки и культуры, молодежь, представители широкой общественности.