Shavkat Mirziyoyev korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha yangi farmonni imzoladi
Prezident «O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmonni imzoladi. Farmon matni O‘zAda e’lon qilindi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi samaradorligini oshirish, eng yuqori darajadagi qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish, mamlakatning xalqaro maydondagi ijobiy obro‘-e’tiborini oshirish maqsadida, shuningdek, 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarga muvofiq:
- 2019-2020-yillarda korrupsiyaga qarshi kurashish davlat dasturi (keyingi o‘rinlarda – Davlat dasturi);
- Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha respublika idoralararo komissiyasi (keyingi o‘rinlarda – Idoralararo komissiya)ning yangilangan tarkibi tasdiqlandi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar va Toshkent shahar xalq deputatlari Kengashlari, tuman va shahar xalq deputatlari Kengashlarining tarkibida korrupsiyaga qarshi kurashish komissiyalarini tashkil etish tavsiya qilindi, ularning zimmasiga:
- joylarda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagiishlarning holatini kompleks o‘rganish;
- joylarda korrupsiya ko‘rinishlari namoyon bo‘lishiga olib keladigan tizimli muammolar va korrupsiyaning holatito‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining korrupsiyaga qarshi kurashish va sud-huquq masalalari bo‘yicha qo‘mitalariga ushbu sohadagi faoliyatni takomillashtirish yuzasidan takliflar kiritgan holda muntazam ravishda axborot berib borish funksiyalari yuklandi.

В Узбекистане создадут перечень сфер деятельности и должностей наиболее подверженных коррупции
Президент Шавкат Мирзиёев подписал Указ «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан».
Согласно указу, утверждены Государственная программа по противодействию коррупции на 2019–2020 годы и обновленный состав Республиканской межведомственной комиссии по противодействию коррупции.
Установлено, что с 1 июля 2019 года государственные органы периодически проводят обязательную оценку коррупционных рисков, возникающих при реализации возложенных задач и функций, по итогам которой:
• формируют перечень сфер деятельности и должностей государственных служащих, а также их функций (полномочий), наиболее подверженных коррупционным рискам;
• осуществляют ежеквартальный мониторинг исполнения ведомственных антикоррупционных программ и принимают меры  по минимизации коррупционных рисков;
• утверждают по согласованию с Межведомственной комиссией ежегодные ведомственные антикоррупционные программы;
• ежегодно вносят в Межведомственную комиссию предложения по исключению коррупционных рисков в деятельности соответствующих органов и организаций, в том числе путем совершенствования законодательства и правоприменительной практики.