Shavkat Mirziyoyev yangi ko‘prikni ochib berdi (foto)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-avgust kuni Bunyodkor ko‘chasida yangi qurib bitkazilgan ko‘prikni kelib ko‘rdi. Bu haqda Prezidentning matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lumki, Bunyodkor ko‘chasi poytaxtimizning eng serqatnov yo‘llaridan biri. Bu ko‘chaning Toshkent halqa yo‘li, Farhod, Muqimiy, Islom Karimov, Navoiy va boshqa yirik ko‘chalar bilan kesishgan joylarida yo‘l o‘tkazgich va tunnellar qurilgan.
Prezidentimiz topshirig‘iga muvofiq Bunyodkor va Cho‘pon ota ko‘chalari chorrahasida ham yangi ko‘prik bunyod etildi. Buning natijasida endi Bunyodkor ko‘chasi bo‘ylab to‘xtovsiz va xavfsiz harakat ta’minlanadi. Yo‘l o‘tkazgichda transportlar 6 ta qatorda harakatlanadi.
Shuningdek, bu yerda 124 metrlik ikkita piyodalar o‘tish ko‘prigi qurilgan. Nogiron va keksalarga qulaylik yaratish maqsadida lift va eskalator o‘rnatilgan.
Davlatimiz rahbari hududda amalga oshirilgan qurilish va obodonlashtirish ishlari bilan tanishdi.
Bunday inshootlarni qulaylik va xavfsizlik nuqtai nazaridan aql bilan loyihalashtirish, ularni sifatli va zamonaviy qilib qurish zarurligini ta’kidladi. Ushbu maydon va ko‘chalarda odamlarga qulayliklarni yanada oshirish bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.
Shavkat Mirziyoyev G‘afur G‘ulom nomidagi madaniyat va istirohat bog‘ini ham kirib ko‘rdi. Bog‘ni zamonaviy qilib qayta qurish, bu yerda ochiq va yopiq akvapark barpo etish bo‘yicha topshiriq berdi. Bog‘dagi bironta ham daraxt kesilmasligi kerakligini ta’kidladi.

На улице Бунёдкор города Ташкента открылся новый мост (фото)
Как известно, улица Бундёкор является одной из самых загруженных в столице. Вдоль улицы, на пересечении с Ташкентской кольцевой дорогой, крупными улицами Фарход, Мукими, Ислама Каримова, Навои и другими возведены путепроводы и тоннели.
По поручению Президента нашей страны новый мост возведен и на перекрестке улиц Бунёдкор и Чупон-ота. В результате будет обеспечено непрерывное и безопасное движение по улице Бунёдкор. На мосту шестиполосное движение.
Здесь также возведены два пешеходных моста длиной 124 метра. Для удобства инвалидов и престарелых установлены лифты и эскалаторы.
Глава государства ознакомился с проведенной здесь строительной и благоустроительной работой.
Он отметил необходимость проектирования подобных солружений с учетом всех аспектов удобства и безопасности, обеспечения качественного строительства мостов в соответствии с современными требованиями.
Глава государства высказал свои мнения по дальнейшему повышению удобства пользования улицами.
Шавкат Мирзиёев посетил также парк культуры и отдыха имени Гафура Гуляма, дал поручение перестроить его на современном уровне, организовать здесь аквапарки открытого и закрытого типа. Подчеркнул, что ни одно дерево здесь не должно быть срублено.