«Snos» borasidagi ishlar qat’iy tartib bilan, uch bosqichda tashkil etiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2-avgust kuni kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar tahliliga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilgani haqida xabar bergandik.
Shu yilning 23-iyulida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda tadbirkorlar mulklarini kompensatsiya to‘lamasdan buzish va yer maydonlarini olib qo‘yishga mutlaqo yo‘l qo‘yilmasligi belgilangan edi. Davlatimiz rahbari shu masalada Bosh vazir o‘rinbosari rahbarligida respublika ishchi guruhi tuzish, ular joylarga chiqqan holda tadbirkorlarga yetkazilgan zararni xatlovdan o‘tkazib, bu mablag‘larni bozor qiymati asosida to‘lab berish zarurligini ta’kidladi.
Joriy yil 5-avgustdan bu boradagi ishlarni qat’iy tartib bilan, uch bosqichda tashkil etish belgilandi. Birinchi bosqichda hududiy hokimliklar buzilishiga zarurat tug‘ilgan joy bo‘yicha materiallar to‘plamini Vazirlar Mahkamasiga kiritadi. Ikkinchi bosqichda shaharsozlik talablari bo‘yicha Bosh vazirning birinchi o‘rinbosari hamda moliyaviy hisob-kitoblar bo‘yicha Bosh vazir o‘rinbosari tomonidan xulosa tayyorlanadi. Uchinchi bosqichda mazkur xulosa ko‘rib chiqish va qaror qabul qilish uchun Bosh vazirga kiritiladi.
Videoselektor yig‘ilishida tadbirkorlikni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, shu bilan birga, ajratilgan mablag‘larning maqsadli va samarali ishlatilishini ta’minlash masalasi ham muhokama qilindi.
Ma’lumki, oxirgi yillarda tadbirkorlikni rivojlantirish uchun katta miqdorda kreditlar berildi. Ularning 90 foizdan ziyodi davlat mablag‘laridir.
O‘tkazilgan o‘rganishlar 2017-2018-yillarda bankdan kredit olgan mingdan ortiq tadbirkorlarning loyihalari bo‘yicha yer ajratish, infratuzilmaga ulanish, ruxsatnoma olish, dastgohlarni keltirish va boshqa turli masalalarga doir muammolar borligini ko‘rsatgan. Bu o‘z navbatida berilgan kreditlarning qaytarilishini qiyinlashtiradi.
Shu bois Hisob palatasi, Markaziy bank, Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga muammolari bo‘lgani uchun to‘liq amalga oshirilmayotgan loyihalar ro‘yxatini shakllantirib, ularga amaliy ko‘mak berish vazifasi qo‘yildi.
Davlatimiz rahbari banklar ish uslubini tubdan o‘zgartirib, tadbirkorlarni ularning butun faoliyati davomida qo‘llab-quvvatlashi, o‘z mijozlari bilan haqiqiy ma’noda biznes-hamkor sifatida ishlashi kerakligini ta’kidladi.
Xalqaro kredit liniyalari mablag‘larini tadbirkorlik sohasiga kengroq jalb qilish, ularni o‘zlashtirish borasida mamlakatimizning har bir hududi kesimida takliflar ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Tijorat banklarida tashkil etilgan «Investitsiya markazlari» orqali bu kreditlarning yo‘nalishlari va shartlari to‘g‘risida har bir mijozga to‘liq ma’lumot berish zarurligi qayd etildi.
Yig‘ilishda faoliyatini to‘xtatgan kichik biznes sub’yektlarini qayta tiklash masalalari ham tahlil qilindi. Mutasaddilarga soliq va statistika ma’lumotlarini tahlil qilib, har bir korxonaning faoliyat ko‘rsatmaslik sabablarini aniqlash vazifasi qo‘yildi. Hokimlarning tadbirkorlik masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari va joylardagi iqtisodiy kompleks idoralari rahbarlari faoliyatini tiklash imkoni bo‘lgan korxonalar bilan manzilli ishlab, ularning muammolarini hal etishga yordam berishi kerakligi ta’kidlandi.
Faoliyat ko‘rsatmayotgan korxonalarni tiklash, ish o‘rinlarini legalizatsiya qilish, yangi loyihalarni o‘z vaqtida ishga tushirish hisobiga soliq bazasini kengaytirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.

Работа по сносам будет осуществляться по строго установленному порядку, в три этапа
Как мы сообщали ранее, под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 2 августа состоялось видеоселекторное совещание, посвященное анализу проводимой работы по развитию малого бизнеса и предпринимательства.
На совещании, состоявшемся 23 июля, было указано, что сносить имущество и изымать земельные участки предпринимателей без выплаты компенсации абсолютно недопустимо. Глава государства отметил необходимость образования республиканской рабочей группы во главе с заместителем Премьер-министра, которая должна будет с выездом на места изучить нанесенный предпринимателям ущерб и компенсировать его по рыночной стоимости.
Работа в этом направлении начиная с 5 августа этого года будет осуществляться по строго установленному порядку, в три этапа. На первом этапе хокимияты на местах вносят в Кабинет Министров материалы об объектах, которые предполагается снести. На втором этапе готовится заключение: по требованиям градостроительства – первым заместителем Премьер-министра, по финансовым расчетам – заместителем Премьер-министра. Наконец, указанные заключения вносятся Премьер-министру на рассмотрение и принятие решения.
На совещании помимо финансовой поддержки предпринимательства обсужден также вопрос обеспечения целевого и эффективного использования выделенных средств.
В последние годы на развитие предпринимательства были предоставлены кредиты на огромную сумму. Свыше 90 процентов этих займов – средства государства.
Изучение состояния дел в данном направлении показало, что свыше тысячи предпринимательских проектов, профинансированных банковскими кредитами в 2017-2018 годах, столкнулись с проблемами, связанными с выделением земли, подключением к инфраструктуре, получением разрешений, ввозом оборудования и другими вопросами. Это, в свою очередь, снижает возвратность выданных ресурсов.
В связи с этим Счетной палате, Центральному банку, Министерству экономики и промышленности поручено сформировать перечень проектов, сталкивающихся с такого рода проблемами, и оказать им практическое содействие.
Глава государства отметил, что банки должны кардинально изменить свой стиль работы, поддерживать предпринимателей на протяжении всей их деятельности, стать настоящими бизнес-партнерами своих клиентов.
Подчеркнута необходимость более широкого привлечения в предпринимательство средств международных кредитных линий, выработки соответствующих предложений в разрезе каждого региона страны. Отмечалось, что следует широко информировать клиентов о направлениях и условиях получения таких кредитов через организованные в коммерческих банках Инвестиционные центры.
Проанализировано и состояние работы по возобновлению деятельности субъектов малого бизнеса, приостановивших свою работу. Ответственным лицам поручено изучить налоговые и статистические данные, чтобы выявить причины простоя предприятий. Отмечалось, что заместители хокимов по вопросам предпринимательства и руководители ведомств экономического комплекса на местах должны адресно работать с такими предприятиями и помогать решению их проблем, чтобы они могли возобновить деятельность.
Даны указания по расширению налогооблагаемой базы через реанимацию бездействующих предприятий, легализацию рабочих мест, своевременный запуск новых проектов.