Sog‘liqni saqlash vaziri bosh prokurorga murojaat qildi
Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov «Kun.uz» nashrida e’lon qilingan «Qo‘shrabotda «tez yordam» shifokori va haydovchisini mast «bemor» va uning yaqini kaltakladi» maqolasi yuzasidan O‘zbekiston Bosh prokuroriga murojaat yo‘lladi.
«Bugun bemorlar va ularning yaqin qarindoshlari tomonidan xalqqa tibbiy xizmat ko‘rsatish bo‘yicha o‘z vazifasini o‘tayotgan tibbiyot xodimlariga nisbatan g‘ayriqonuniy ravishda tajovuz qilinishi, ularga tan jarohatlari yetkazilishi eng og‘riqli masalalardan biriga aylanib bormoqda»,-deya ta’kidlanadi murojaatda.
— «Qo‘shrabotda «tez yordam» shifokori va haydovchisini mast «bemor» va uning yaqini kaltakladi» maqolasi bu illatning jamiyatimizda qanchalik ildiz otib borayotganini yana bir bor ko‘rsatdi. Bunday noxush holatlarni bartaraf etish uchun barcha kuch-imkoniyatlarimizdan foydalanishimiz va tibbiyot xodimiga nisbatan bu kabi munosabatni butunlay o‘zgartirishimiz zarur, — deydi O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov. — Shu sababdan O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori Otabek Murodov nomiga xat yuborilib, unda joriy yilning 7 mart kuni sodir etilgan ushbu noxush holat bo‘yicha tegishli idoralar tomonidan ayni paytga qadar qonuniy to‘xtamga kelinmaganligi ko‘rsatilib, vaziyat nazoratga olinishida amaliy yordam so‘raldi.
Sog‘liqni saqlash vazirligidagi ma’lumotlarga ko‘ra, 2017-2018 yillar davomida 300 ga yaqin holatda bemorlar va ularning yaqin qarindoshlari tomonidan tibbiyot xodimlariga noqonuniy tajovuz qilinishi bilan bog‘liq qonunbuzarliklar sodir etilgan.
Birgina misol, o‘tgan yili Oltiariq tumanida fuqaro M.M. tez tibbiy yordam ko‘rsatish uchun o‘z vaqtida (10 daqiqada) yetib kelgan shifokor Sh.S.ga o‘rtacha og‘ir darajadagi tan jarohati yetkazgan. Ayni holatda shifokor yetib borgan paytda bemor allaqachon vafot etgan bo‘lgan. Lekin mazkur holatda shifokorning sog‘lig‘iga tiklab bo‘lmas zarar yetkazgan qonunbuzar amalda hech qanday jazo o‘tamasdan qolib ketdi, ya’ni sud tomonidan u shartli hukm qilindi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi jamiyatimizda fuqarolarning shifokorlarga tajovuz qilish kabi holatlarning ko‘payib ketayotganini hisobga olib, ushbu illatni oldini olishning eng samarali yo‘llaridan biri sifatida tibbiyot xodimiga nisbatan sodir etilayotgan noqonuniy xatti-harakatlar uchun qat’iy javobgarlikni kuchaytirish lozim, deb hisoblaydi.
Shu sababdan joriy yilning 29 yanvarida Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan o‘z xizmat vazifasini bajarib turgan tibbiyot xodimiga bemor va ularning yaqin qarindoshlari tomonidan g‘ayriqonuniy ravishda tajovuz qilinishi yoki ularga tan jarohati yetkazilishi kabi qilmishlarni Jinoyat kodeksining bezorilik uchun javobgarlikni ko‘zda tutuvchi 277-moddasi bilan kvalifikatsiya qilish hamda ushbu harakatlarni og‘irlashtiruvchi holat sifatida baholashni nazarda tutuvchi qonun loyihasi tayyorlanib, jamoatchilik muhokamasi uchun O‘zbekiston Respublikasi Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portaliga joylashtirildi. Shuningdek, joriy yil 5 fevraldagi 19-01/19-sonli xat bilan tegishli vazirlik va idoralarga kelishish uchun yuborildi.
— Davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritiladigan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini tayyorlash, yuridik-texnik jihatdan rasmiylashtirish va huquqiy ekspertizadan o‘tkazish tartibiga muvofiq, manfaatdor organlar Vazirlar Mahkamasining Reglamentida belgilangan 7 kunlik muddatda mazkur qonun loyihasini ko‘rib chiqishi va uzil-kesil kelishishi (imzolashi) shart edi, — deydi Sog‘liqni saqlash vazirligi Yuridik bo‘limi boshlig‘i Ruslan Muhammadiyev. — Lekin ayrim huquqni muhofaza qiluvchi idoralar ushbu masalada qonunchilikda muammo yo‘qligini aytib, bugungi kunga qadar loyihaga viza qo‘yib berish tartibini asossiz ravishda buzib kelmoqda. Shuning uchun 2019 yil 14 mart kuni ushbu idoralarga 19-01/39-sonli qayta xat yuborilib, unda Vazirlar Mahkamasining Reglamentiga amal qilgan holda loyihani uzil-kesil kelishishi (imzolash) masalasini hal etish so‘raldi.
«Sog‘liqni saqlash vazirligi tibbiyot xodimlarining huquqlari himoya qilinishini ta’minlash, ularni har qanday noqonuniy xatti-harakatlardan asrash bo‘yicha qonun hujjatlarida belgilangan vakolatlar doirasida bundan buyon ham tegishli choralarni qat’iy ko‘rib boradi. Jumladan, yuqorida qayd etilgan, «Qo‘shrabotda «tez yordam» shifokori va haydovchisini mast «bemor» va uning yaqini kaltakladi» maqolasidagi holat ham vazirlik diqqat markazida bo‘lib, huquq-tartibot organlaridan ushbu vaziyat yuzasidan tegishli choralar ko‘rishini so‘rab qolamiz»,-deyiladi murojaatda.

Министр здравоохранения отправил письмо Генпрокурору Отабеку Муродову
Министр здравоохранения Алишер Шадманов обратился к Генеральному прокурору Узбекистана Отабеку Мурадову по поводу опубликованной на сайте «Kun.uz» статьи под названием «В Кошрабате врача и водителя «скорой помощи» избили пьяный «больной» и его близкий».
«Сегодня одним из самых больных вопросов является то, что встречаются случаи незаконного нападения на выполняющих свои обязанности медицинских работников со стороны больных и их близких родственников и нанесения им телесных повреждений»,-отмечают в Минздраве.
— Статья под названием «В Кошрабате врача и водителя «скорой помощи» избили пьяный «больной» и его близкий» еще раз показал, насколько эта проблема остается без внимания  в нашем обществе. Для предотвращения подобных случаев мы должны использовать все силы и возможности, полностью в корне изменить подобное отношение к медицинским работникам, — говорит министр здравоохранения Алишер Шадманов. — По этой причине было отправлено письмо Генерального прокурора Республики Узбекистан О.Муродова, где говорилось о том, что по данному случаю, который произошел 7 марта нынешнего года, до сих пор не было принято законное решение, также мы в письме попросили оказать практическое содействие во взятии данного случая под контроль.
Согласно данным Министерства здравоохранения, за 2017-2018 годы совершены около 300 случаев правонарушений, связанных с незаконным нападением на медицинских работников со стороны больных и их близких родственников.
Только один пример: в прошлом году в Алтыарыкском районе гражданин М.М. нанес телесное повреждение средней тяжелой тяжести вреда здоровью врача Ш.С., который вовремя (в течение 10 минут) прибыл по вызову для оказания скорой медицинской помощи. Когда врач прибыл, выяснилось, что больной уже давно был мертв. Но в данном случае правонарушитель, нанесший непоправимый вред здоровью врача, не понес никакого наказания, то есть судом был вынесен условный приговор.
Учитывая, что увеличивается количество нападений на врачей со стороны граждан, Министерство здравоохранения считает необходимым в качестве одного из самого эффективного пути предотвращения данных случаев принять меры по усилению ответственности за незаконные действия против медицинских работников.
Поэтому 29 января нынешнего года был подготовлен проект закона, предусматривающий квалифицирование нападения на выполняющих свои служебные обязанности медицинских работников со стороны больных и их близких родственников, нанесения им телесных повреждений статьей 277 Уголовного кодекса, предусматривающей ответственность за хулиганство, оценивание этих действий в качестве отягчающего обстоятельства. Проект закона размещен для общественного обсуждения в Портале проектов нормативно-правовых документов Республики Узбекистан. А также 5 февраля  нынешнего года письмом под номером 19-01/19 для согласования отправили его соответствующим министерствам и ведомствам.
— Согласно порядку подготовки, юридико-технического оформления и проведения правовой экспертизы проектов нормативно-правовых актов, вносимых органами государственного и хозяйственного управления, органами Государственной власти на местах в Кабинет Министров Республики Узбекистан, заинтересованные ведомства обязаны рассмотреть и окончательно согласовать (подписать) данный законопроект в течение 7 дней, установленных в Регламенте Кабинета Министров, — говорит начальник Юридического отдела Министерства здравоохранения Руслан Мухаммадиев. — Но некоторые правоохранительные органы, указав, что в этом вопросе в законодательстве не имеются проблемы, до сих пор необоснованно нарушают порядок визирования. Поэтому 14 марта 2019 года было отправлено повторное письмо под номером 19-01/39, где просили, соблюдая Регламент Кабинета Министров, решить вопрос окончательного согласования (подписания) проекта.
«Министерство здравоохранения и впредь будет принимать соответствующие решительные меры по обеспечению защиты прав медицинских работников, защите их от всяких незаконных действий. В частности, вышеприведенный в статье «В Кошрабате врача и водителя «скорой помощи» избили пьяный «больной» и его близкий» случай тоже находится в центре внимания министерства, просим правоохранительные органы принять соответствующие меры по данному случаю»,-говорится в сообщении.