Tadbirkorlik ekotizimini rivojlantirishga hissa qo‘shgan eng ilg‘or davlat organi aniqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Global tadbirkorlik haftaligi ishtirokchilari o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra "Tadbirkorlik ekotizimini rivojlantirishga katta hissa qo‘shgan eng ilg‘or davlat organi" nominatsiyasida g‘olib bo‘ldi. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar bermoqda.
Global tadbirkorlik haftaligi 12 yildan beri jahonning 160 mamlakatida har yili o‘tkazib kelinib, uning vazifasi tadbirkorlik ekotizimini yaratish va qo‘llab-quvvatlashdan iboratdir.
GEN (Global Entrepreneurship Network) Global tadbirkorlik tarmog‘i, O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi, Xalqaro biznes va texnologiyalar assotsiatsiyasi, GroundZero kovorkingi va Yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash markazi uning O‘zbekistondagi tashkilotchilari hisoblanadi.
2019 yilda o‘tkazilgan Global tadbirkorlik haftaligida 2 mingdan ortiq mehmonlar, 40 dan ortiq mahalliy va xorijiy tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Tashabbus startap, ta’lim, moliya, ayollar tadbirkorligi, biznesni masshtablash va biznesni o‘stirish, turizm, marketing, axborot va kommunikatsiya texnologiyalari va boshqa ko‘plab sohalarni qamrab oldi.

Определен самый передовой государственный орган, внесший большой вклад в развитие экосистемы предпринимательства
Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан победило в номинации «Самый передовой государственный орган, внесший большой вклад в развитие экосистемы предпринимательства» по результатам опроса участников Глобальной недели предпринимательства, сообщает пресс-служба министерства.
Глобальная Неделя Предпринимательства проводится ежегодно на протяжении 12 лет в 160 странах по всему миру и функционирует для создания и поддержки предпринимательской экосистемы.
В Узбекистане её организаторами являются ташкентский филиал Глобальной сети предпринимательства GEN (Global Entrepreneurship Network), Союз молодежи Узбекистана, Ассоциация международного бизнеса и технологий, коворкинг GroundZero и Центр поддержки молодых предпринимателей.
В Глобальной неделе предпринимательства, проведенной в 2019 году, приняли участие более 2 тысяч гостей, более 40 местных и зарубежных предпринимателей.
Инициатива охватила такие сферы как стартапы, образование, финансы, женское предпринимательство, масштабирование и рост бизнеса, туризм, маркетинг, информационные и коммуникационные технологии и многие другие.
Опрос проводился по 5 номинациям:
1) Самый передовой государственный орган, внесший большой вклад в развитие экосистемы предпринимательства