Tadbirkorlik uchun ayrim litsenziya va ruxsatnomalar bekor qilinyapti
Prezidentining litsenziya va ruxsat berish tizimini tartibga solishga doir «Tadbirkorlik sohasidagi majburiy talablarni qisqartirish hamda litsenziyalash va ruxsat berish tartib-taomillarini soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Farmoni qabul qilindi.
Farmon bilan 2024-yil 1-martdan boshlab 16 ta litsenziya va ruxsatnoma bekor qilinmoqda.
- 7 turdagi ruxsat beruvchi hujjat to‘liq bekor qilinadi (masalan, bojxona tashuvchilari reyestriga kirishda yuklarni tashish uchun ruxsatnoma talab qilinmaydi);
- 6 turdagi ruxsat beruvchi hujjat birlashtirish yo‘li bilan bekor qilinadi (xususan, eksport nazorati ob’yektlarini olib chiqish uchun ruxsatnoma hamda maxsus tovarlar eksporti va importi uchun litsenziya birlashtirilmoqda);
- 3 ta litsenziya va ruxsatnoma xabarnoma tartibiga o‘tkaziladi (masalan, endilikda turagentlik faoliyati bilan litsenziyasiz shug‘ullanish mumkin bo‘ladi).
Shuningdek, litsenziya yoki ruxsatnomani berishda talabgorlarni video aloqa yordamida masofadan turib baholashga ruxsat etilmoqda.
Chiqish turizmini amalga oshirishda 15 ming AQSh dollari miqdoridagi mablag‘ni Xavfsiz turizm jamg‘armasiga zaxira qilib qo‘yish bekor qilinadi.
Bundan tashqari, yuridik shaxslarga tegishli transport vositasini texnik ko‘rikdan o‘tkazish joylarini ixtiyoriy ravishda tanlash mumkin (bugunga qadar texnik ko‘rikdan o‘tkazish ichki ishlar organlari tomonidan belgilangan joylarda o‘tkazilayotgan edi).
Qayd etilishicha, ushbu Farmon qabul qilinishi natijasida tadbirkorlarning qariyb 350 mlrd so‘mlik xarajatlari tejaladi.

Для предпринимателей отменяется 16 видов лицензий и разрешений
С 1 марта в Узбекистане отменяется 16 видов лицензий и разрешений для субъектов предпринимательства. Это предусмотрено новым указом главы государства, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Полностью отменяется 7 видов разрешительных документов, например, разрешение на перевозку грузов при включении в реестр таможенных перевозчиков.
Разрешительные документы 8 видов отменяются путём объединения. В частности, объединяются разрешение на вывоз объектов экспортного контроля и лицензия на экспорт и импорт специфических товаров.
Три вида лицензии и разрешения переводятся в уведомительный формат. Например, заниматься деятельностью турагента теперь можно будет без лицензии.
Дополнительно разрешается дистанционная оценка заявителей на лицензию и разрешение через видеосвязь.
Отменяется требование размещения 15 тысяч долларов в Фонд безопасного туризма для осуществления выездного туризма.
Юридические лица теперь могут по желанию выбирать место техосмотра принадлежащих им транспортных средств. До этого они должны были проходить техосмотр в местах, установленных органами внутренних дел.
В результате внедрения изменений в распоряжении предпринимателей останутся в общей сложности почти 350 млрд сумов в год, говорится в сообщении.