Toshkent viloyatida kambag‘allik 4,5 foizga tushiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 11-sentyabr kuni Toshkent viloyatida islohotlar natijadorligi va yangi rejalar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Bu go‘zal tabiatli va salohiyati yuqori viloyat iqtisodiyoti bugun izchil rivojlanib bormoqda. Keyingi 8 yilda 10 milliard dollar hududiy, 8 milliard dollar tarmoq investitsiyalari kiritilgan, 10 mingga yaqin sanoat, savdo va servis korxonalari ishga tushgan.
Oxirgi 3 yilda yillik aylanmasi 10 milliard so‘mdan ko‘p bo‘lgan korxonalar soni 1,8 barobar oshib, 1,7 mingga yetgan. Yana aylanmasi 100 milliard so‘mdan yuqori korxonalar esa 137 tadan 193 taga ko‘paygan. Natijada oldingi yillarda yillik o‘rtacha eksport 1 milliard dollarga ham yetmagan bo‘lsa, shu yilning 8 oyida bu raqamdan oshgan.
Viloyatda xitoylik investorlar tomonidan 2,1 milliard dollarlik yirik sanoat parklari tashkil etilmoqda. Shuningdek, viloyatni 2025-2027 yillarda jadal rivojlantirish bo‘yicha Prezident qarorlari qabul qilinib, ular ijrosi uchun 40 trillion so‘mdan ziyod mablag‘lar yo‘naltirilgan. Bularning bari hududlarda ishsizlikni pasaytirib, kambag‘allik darajasini qisqartirish imkonini bermoqda. Yil yakuniga qadar viloyatda ishsizlik va kambag‘allik darajasini 4,5 foizga tushirishning aniq hisob-kitobi qilingan.
Bunday natijalarni oshirish maqsadida davlatimiz rahbarining tashabbusiga muvofiq, Toshkent viloyatida ham “Islohotlar shtabi” tuzildi. Yig‘ilishda shtab tomonidan tayyorlangan reja va loyihalar taqdimot qilindi.
Prezidentimiz tomonidan mazkur loyihalarni bekam-ko‘st amalga oshirishga ko‘maklashish, ayrim masalalarni zudlik bilan yechish bo‘yicha mas’ul vazirlik va idoralarga tegishli topshiriqlar berildi.
Jumladan, Nurafshon, Olmaliq va Chirchiq shaharlarida xorijiy investitsiya ishtirokida sanoat korxonalarini tashkil etish uchun 2 ta nimstansiya qurish ko‘zda tutilmoqda.
Bekobod shahrida import o‘rnini bosuvchi avtomobil ehtiyot qismlarini ishlab chiqarish, Oqqo‘rg‘on tumanida oziq-ovqat va to‘qimachilik korxonalarini ochish, Ohangaron, Angren va O‘rta Chirchiq hududidan oqib o‘tuvchi Qorasuv kanali bo‘yida turizm va savdo maskanlarini tashkil etish imkoniyati bor.
Umuman, viloyatda 2 milliard 500 million dollarlik investitsiyaviy loyihalar ishlab chiqilgan. Ularning natijasida 11 mingdan ziyod aholi bandligi ta’minlanadi, 434 million dollarlik eksport quvvati yaratiladi.
Prezidentimiz loyihalar bilan atroflicha tanishib, qo‘shimcha imkoniyatlarni ko‘rsatib o‘tdi.
– Toshkent viloyati sanoatda ham, qishloq xo‘jaligida ham eng katta salohiyatga ega hudud. Asosiysi, viloyat yurtimizdagi eng yirik iste’mol va xizmatlar bozorini, ya’ni poytaxtimizni har tomondan o‘rab turadi. Bu ham juda katta imkoniyat. Uni to‘liq ishga solib, investitsiya, eksport va ish o‘rni ko‘rsatkichlarini karrasiga oshirsa bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda Toshkent shahri va tumanlari hokimlari ham qatnashdi. Toshkent viloyatidagi bo‘sh yerlar “Toshkent invest” kompaniyasi va shaharning sanoat zonalari direksiyasiga ajratilib, ekologiyaga zarar keltirayotgan korxonalar ko‘chirilishi aytildi.
Toshkent viloyatining barcha hududlarini poytaxt bilan tezkor elektr poyezdlar orqali bog‘lash vazifasi belgilandi. Bu orqali u yerlarda ham yangi uy-joylar, infratuzilma va xizmatlarga talab oshadi, odamlar poytaxtga qatnab ishlashi mumkin bo‘ladi.
Viloyatdagi 263 ta mahalla biror mahsulot yetishtirish, sanoat yoki xizmat ko‘rsatishga ixtisoslashmagan. Shu bois, ularda bog‘dorchilik, limon, uzum, malina, brokkoli va ko‘chat yetishtirishni rivojlantirish mo‘ljallanmoqda. Bu mahallalarga “Agrostar” kompaniyasini bog‘lab, urug‘, ko‘chat va kafolatli xarid bo‘yicha odamlarga yordamlashish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Toshkent viloyati yer va suvga juda boy. Bundan samarali foydalanib, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ko‘paytirish bilan birga ularni qayta ishlab, eksportini oshirish vazifasi qo‘yildi.
Umuman, barcha imkoniyatlarni yuzaga chiqarib, mahallalarni ishsizlik va kambag‘allikdan xoli hududga aylantirish zarurligi ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 11 сентября провел совещание по обсуждению эффективности проводимых реформ и новых планов в Ташкентской области.
Экономика этого живописного и перспективного региона развивается стабильно. За последние восемь лет привлечено 10 миллиардов долларов региональных и 8 миллиардов долларов отраслевых инвестиций, открыто около 10 тысяч промышленных, торговых и сервисных предприятий.
За последние три года количество предприятий с годовым оборотом свыше 10 миллиардов сумов увеличилось в 1,8 раза и достигло 1,7 тысячи. Число же предприятий с оборотом свыше 100 миллиардов сумов выросло с 137 до 193. В результате, если ранее среднегодовой экспорт области не достигал даже 1 миллиарда долларов, то только за восемь месяцев текущего года превысил данный рубеж.
В области при участии китайских инвесторов создаются крупные индустриальные парки на сумму 2,1 миллиарда долларов. Кроме того, приняты постановления Президента об ускоренном развитии региона в 2025–2027 годах, для реализации которых направлено свыше 40 триллионов сумов. Все эти меры позволяют снижать уровень безработицы и сокращать масштабы бедности на местах. К концу года в области предусмотрено снижение уровня безработицы и бедности до 4,5 процента.
Для дальнейшего наращивания результатов по инициативе Президента в Ташкентской области также был создан штаб реформ. На совещании была представлена подготовленные штабом программа и проекты.
Главой государства даны соответствующие поручения ответственным министерствам и ведомствам о содействии безукоризненной реализации данных проектов и оперативном решении вопросов.
В частности, планируется построить две подстанции для организации промышленных предприятий с участием иностранных инвестиций в городах Нурафшане, Алмалыке и Чирчике.
В Бекабаде планируется создание производства автозапчастей, замещающих импорт, в Аккурганском районе – открытие предприятий пищевой и текстильной промышленности, а вдоль канала Карасу, протекающего через Ахангаранский, Ангренский и Уртачирчикский районы, – организация туристических и торговых комплексов.
В целом в области разработаны инвестиционные проекты на сумму 2 миллиарда 500 миллионов долларов. Их реализация позволит обеспечить занятость более 11 тысяч человек и создать экспортный потенциал на 434 миллиона долларов.
Президент подробно ознакомился с проектами и указал на дополнительные возможности.
"Ташкентская область обладает наибольшим потенциалом как в промышленности, так и в сельском хозяйстве. Главное – она окружает столицу, которая является крупнейшим в стране рынком потребления товаров и услуг. Это огромная возможность. Использовав её в полной мере, можно многократно увеличить показатели по инвестициям, экспорту и созданию рабочих мест", – отметил Шавкат Мирзиёев.
В совещании приняли участие также хокимы города Ташкента и районов. Было отмечено, что некоторые свободные участки в Ташкентской области будут переданы в распоряжение компании «Тошкент инвест» и дирекции промышленных зон столицы для дальнейшего переноса экологически вредных предприятий за пределы города.
Поставлена задача соединить все районы Ташкентской области со столицей скоростными электропоездами. Это позволит увеличить спрос на новое жилье, инфраструктуру и услуги, а жители смогут ежедневно ездить на работу в Ташкент.
В области насчитывается 263 махалли, которые пока не специализируются ни на производстве продукции, ни на промышленности, ни на сфере услуг. Поэтому планируется развитие садоводства, выращивание лимонов, винограда, малины, брокколи и саженцев. Для помощи этим махаллям поручено привлечь компанию «Агростар», которая обеспечит население семенами, саженцами и гарантирует сбыт продукции.
Ташкентская область богата земельными и водными ресурсами. Поручено эффективно использовать этот потенциал, увеличивая производство сельхозпродукции и одновременно развивая ее переработку и экспорт.
В целом подчеркнуто, что необходимо задействовать все имеющиеся возможности, превратив махалли в территории, свободные от безработицы и бедности.