Toshkentda yirik xalqaro kinofestival o‘tkaziladi. Ishchi guruhi o‘z ish faoliyatini boshladi
24 avgustdan Kinematografiya agentligi «O‘zbekfilm» kinokonsernida 28 sentyabrdan 3 oktyabrgacha bo‘lib o‘tishi kutilayotgan «Ipak yo‘li durdonasi» XIII Toshkent xalqaro kinofestivalining maxsus ishchi guruhi o‘z ish faoliyatini boshladi. Shu munosabat bilan bugun kinokonsern pavilonida festival ishchi guruhi bilan tanishuv marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Agentlik Bosh direktori Firdavs Abduxoliqov so‘zga chiqib, Toshkent xalqaro kinofestivali davomida bo‘lib o‘tadigan voqeliklarga batafsil to‘xtaldi hamda hamkor tashkilotlar va OAV vakillariga minnatdorchilik bildirdi. Shuningdek, Bosh direktor kinofestivalga 15dan ortiq davlat ishtirokchilari tashrif buyurishini ma’lum qildi.
Bundan tashqari, o‘zbek kinosining ustoz kinoijodkorlari ham Toshkent xalqaro kinofestivali bilan bog‘liq xotiralarni yodga olib, ishchi tarkibga omad tilashdi. Tadbir davomida yoshlar va OAV vakillari «Ipak yo‘li durdonasi» XIII Toshkent xalqaro kinofestivaliga tayyorgarlik jarayonlari bilan tanishishdi.
Eslatib o‘tamiz, besh kun davom etadigan kinofestival O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusi bilan qayta tiklandi. Endilikda kinofestival O‘zbekiston Kinematografiya agentligi tomonidan joriy yildan boshlab har yili 28 sentyabr – 3 oktyabr kunlari o‘tkaziladi.

В Ташкенте пройдет международный кинофестиваль «Жемчужина Шелкового пути»
В киноконцерне «Узбекфильм» Агентства кинематографии начала работу специальная рабочая группа XIII Ташкентского международного кинофестиваля «Жемчужина Шелкового пути». Фестиваль будет проходить с 28 сентября по 3 октября. В связи с этим сегодня в павильоне киноконцерна прошла встреча с рабочей группой фестиваля.
В ходе встречи выступил генеральный директор Агентства кинематографии Фирдавс Абдухаликов. Он подробно рассказал о мероприятиях, которые будут проходить в рамках Ташкентского международного кинофестиваля и поблагодарил представителей партнерских организаций и СМИ. Руководитель Агентства кинематографии также сообщил, что на кинофестиваль приедут участники из более чем 15 стран.
Кроме того, мастера узбекского кино вспомнили об интересных событиях связанных с Ташкентским международным кинофестивалем и пожелали удачи рабочей группе. В ходе мероприятия представители молодежи и СМИ ознакомились с процессом подготовки к XIII Ташкентскому международному кинофестивалю «Жемчужина Шелкового пути».
Напомним, кинофестиваль был возрожден по инициативе Президента Республики Узбекистан. Отныне кинофестиваль будет проводиться ежегодно с 28 сентября по 3 октября Агентством кинематографии Узбекистана.