Prezidentning 2022 yil 18 noyabrdagi PQ-428-son qaroriga muvofiq, «O‘zsuvta’minot» AJ «SUEZ International SAS» (Fransiya) kompaniyasi bilan xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Ayni kunlarda mazkur hamkorlik doirasida Toshkent shahrida aholi xonadonlariga ichimlik suvi smart-hisoblagichlari o‘rnatilmoqda. Ishlar dastlab Shayxontohur tumanida boshlangan, uchinchi chorakda Yangihayot tumanida amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Fransiyaning Suez kompaniyasi bilan hamkorlikda kelgusi besh yilda 670 mingdan ortiq hisoblagichlar bepul o‘rnatib beriladi.
Ma’lumot uchun, PQ-428-son qarorga ko‘ra, uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi, Toshkent shahri hokimligi, «Toshkent shahar suv ta’minoti» MChJ va «SUEZ International SAS» (Fransiya) kompaniyasi o‘rtasida «Toshkent shahri ichimlik suv ta’minoti va oqova suv tizimini transformatsiya qilish» loyihasi bo‘yicha 7 yil davomida amal qiladigan birgalikda boshqarish to‘g‘risida shartnoma tuzilgan.
Loyihaning umumiy qiymati — 218,8 mln yevro bo‘lib, 154,5 mln yevro Yevropa banklarining kredit mablag‘lari, 64,3 mln yevro esa O‘zbekiston Respublikasining ulushi hisobalanadi.

В соответствии с постановлением Президента №ПҚ-428 от 18 ноября 2022 года, АО «Узсувтаъминот» наладило международное сотрудничество с французской компанией SUEZ International SAS.
В рамках этого партнёрства в настоящее время в Ташкенте устанавливаются смарт-счётчики питьевой воды в домах жителей. Работы начались с Шайхантахурского района, а в третьем квартале планируется установка в Янгихаётском районе.
В сотрудничестве с французской компанией SUEZ в течение ближайших пяти лет будет бесплатно установлено более 670 тысяч счётчиков.
Для информации: согласно постановлению №ПҚ-428, между Министерством жилищно-коммунального обслуживания, хокимиятом города Ташкента, ООО «Ташкент шахар сув таъминоти» и SUEZ International SAS (Франция) был заключён договор о совместном управлении проектом трансформации системы питьевого и сточного водоснабжения города Ташкента сроком на 7 лет.
Общая стоимость проекта составляет 218,8 млн евро, из которых 154,5 млн евро — кредитные средства европейских банков, а 64,3 млн евро — доля Республики Узбекистан.