Internet tarmog‘ida fuqarolar va ichki ishlar organlari xodimlari ishtirokidagi holat videosi tarqaldi. IIBB hodisa yuzasidan quyidagicha ma’lumot bergan:
«28-avgust kuni Yangihayot tumani IIO FMB patrul-post xizmati xodimlari Hikmatilla I. va Farxodjon X.lar Yangihayot tumanida tungi vaqtdagi piyoda patrullash davomida hatti-harakatlari bilan shubha uyg‘otgan ikki nafar fuqaro – 27 yoshli Tursunboy N. va 30 yoshli Ulug‘bek G.larni ko‘rib qolishgan.
Xodimlar fuqarolarning yoniga kelib, o‘zlarini tanishtirgach, jamoat joyida niqobsiz yurish ma’muriy huquqbuzarlik hisoblanishi haqida ogohlantirishdi. So‘ng fuqarolarning shaxslarini aniqlash maqsadida ular tuman IIO FMB ichki ishlar bo‘limiga taklif qilindilar. Ammo yigitlar bu iltimosga javoban qo‘pol tarzda qarshilik ko‘rsatib, xodimlarning qonuniy talablariga bo‘ysunmaganlar. Tursunboy boshi bilan safdor Hikmatilla I.ning burun qismiga zarba berib, unga badan shikasti yetkazgan. Tursunboy va Ulug‘bekning voqea joyiga yetib kelgan patrul-post xizmati xodimlari tomonidan qo‘lga olinish jarayoni videoga tushib qolgan. Huquqbuzarlar IIBga, jabrlanuvchi esa – tibbiyot muassasiga yetkazildi».
Mazkur fakt bo‘yicha to‘plangan hujjatlar Yangihayot tumani prokuraturasiga yo‘naltirilgan.
Yangihayot tumani prokuraturasi tomonidan Tursunboy N.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 219-moddasi 2-qismi («Hokimiyat vakiliga yoki fuqaroviy burchini bajarayotgan shaxsga qarshilik ko‘rsatish») bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Tergov davom yetmoqda.

В Ташкенте мужчина ударил головой в нос сотрудника ОВД. Возбуждено уголовное дело
В сети интернет распространилось видео конфликта с участием гражданских лиц и сотрудников органов внутренних дел. В ГУВД города Ташкента прокомментировали инцидент.
Сообщается, что 28 августа сотрудники патрульно-постовой службы УКД ОВД Янгихаётского района рядовые Хикматилла И. и Фарходжон Х. в ходе пешего патрулирования в ночное время суток рядом с автобусным парком № 12 на массиве Спутник 15 Янгихаётского района заметили двух граждан – 27-летнего Турсунбоя Н. и 30-летнего Улугбека Г., вызвавших подозрение своим поведением.
«Стражи правопорядка подошли к мужчинам, представились, уведомили их о том, что нахождение в общественных местах без маски является административным правонарушением. После с целью установления их личностей попросили мужчин проследовать в отдел внутренних дел УКД ОВД района. Они отреагировали на просьбу негативно, начали оказывать активное сопротивление законным требованиям сотрудников. Внезапно Турсунбой ударил головой в область носа рядового Хикматиллы И., нанеся ему тем самым телесные повреждения. На видео запечатлен момент задержания Турсунбоя и Улугбека сотрудниками, подоспевшими на подмогу сотрудникам патрульно-постовой службы. Правонарушители были доставлены в ближайший ОВД, а пострадавший - в медицинское учреждение», - говорится в сообщении.
Собранные по данному факту материалы были переданы в прокуратуру Янгихаётского района.
Прокуратурой Янгихаётского района возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного статьей 219 частью 2 («Сопротивление представителю власти или лицу, выполняющему гражданский долг») Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Турсунбою Н. предъявлено обвинение в совершении данного преступления. Следствие продолжается.