2022 yilning 29 iyul kuni soat taxminan 13:00 larda Bektemir tumani, Istiqlol ko‘chasida mudhish yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘ldi.
Haydovchi 2002 yilda tug‘ilgan Sh.X. «Matiz» rusumli, davlat raqam belgisi 01 R 419 DB bo‘lgan avtomashinasini boshqarib ketayotib, haydovchi 1992 y.t., D.D. boshqaruvidagi «Howo» rusumli, davlat raqam belgisi 01 599 TGA yuk avtomashinasi bilan to‘qnashuv sodir etgan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, «Matiz» avtomashinasi haydovchisi belgilangan tezlikni me’yoridan oshirib, rul boshqaruvini yo‘qotganligi sababli qarama-qarshi yo‘nalishga chiqib ketib o‘z yo‘nalishida harakatlanib kelayotgan «Howo» rusumli yuk avtomashinasi bilan to‘qnashgan.
YTH natijasida «Matiz» avtomashinasi haydovchisi olgan tan jarohatlari oqibatida voqea joyida vafot etgan.
Mazkur holat yuzasidan, Toshkent shahar IIBB Tergov boshqarmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 266-moddasi 2-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

В страшной аварии в Ташкенте погиб 20-летний водитель «Матиза»
В Ташкенте «Matiz» столкнулся с бетономешалкой. В страшном ДТП погиб 20-летний молодой человек. Об этом сообщила пресс-служба ГУВД Ташкента.
«29 июля 2022 года примерно в 13:00 часов на улице Истиклол в Бектемирском районе произошло столкновение двух транспортных средств: легкового автомобиля марки «Matiz» (госномер 01 P 419 DB), находящегося под управлением Ш.Х. 2002 года рождения, и грузового автомобиля (бетономешалки) марки «Howo» (госномер 01 599 TGA), которым управлял Д.Д. 1992 года рождения. Предварительная причина ДТП: водитель «Matiz» существенно превысил скоростной режим, потерял управление транспортным средством, выехал на встречную полосу движения и столкнулся с грузовым транспортом», - говорится в сообщении ГУВД.
В результате столкновения водитель автомобиля «Matiz» получил телесные повреждения тяжёлой степени и скончался на месте происшествия.
По данному факту возбуждено уголовное дело в соответствии с частью 2 статьи 266 Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Ведётся следствие.