Foto: Telegram Strong cities.
Ijtimoiy tarmoqlarda bir qancha fuqarolar ko‘p qavatli uy quruvchilari tomonidan firibgarlikka uchragani va bundan noroziligi aks etgan video tarqalib, turli muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
Aytilishicha, fuqaro T.Nodir va boshqalar 2021 yilning 11 avgust kuni “Strong cities” MChJni tashkil etib, tegishli me’yoriy hujjatlarni rasmiylashtirmasdan va hududiy nazorat qilish inspeksiyasidan ro‘yxatdan o‘tmasdan, bir nechta fuqarolarning ishonchiga kirgan.  Ular Olmazor tumani, Usta Olim ko‘chasidagi yer maydonida ko‘p qavatli uyni qurishni va ushbu uydagi xonadonlarni sotishni va’da qilishgan.
Shuningdek, qonunchilikda belgilangan talablarga zid ravishda xizmat ko‘rsatuvchi bankda alohida hisob-varaq ochmasdan, 2023-2024 yillar davomida shartnomalar tuzib, fuqarolarning juda ko‘p miqdordagi pul mablag‘larini firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritishgan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi “a” bandi ("Firibgarlik, juda ko‘p miqdorda sodir etilishi") bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

Фото: Telegram-канал Strong Cities
В Ташкенте задержан учредитель ООО Strong Cities, строивший дом без разрешительных документов и получивший от граждан крупные суммы за квартиры. Об этом сообщило ГУВД Ташкента.
Согласно информации, гражданин Т.Н. и другие лица 11 августа 2021 года учредили ООО Strong Cities и, не оформив необходимые разрешительные документы и не пройдя регистрацию в территориальной инспекции по контролю строительства, завоевали доверие граждан, пообещав построить многоквартирный дом на улице Уста Олим в Алмазарском районе и продать им квартиры в этом доме.
Нарушая установленные законодательством требования, Т.Н. не открыл специальный счет в банке и в 2023–2024 годах заключал с гражданами договоры, получая от них крупные суммы денежных средств мошенническим путем.
Также, как сообщалось ранее, по объекту имелись только кадастровые документы на землю, а разрешительная документация для проведения строительных и монтажных работ отсутствовала. Кроме того, здание не отвечало сейсмическим требованием, из-за чего строительство дома было остановлено.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество, совершённое в особо крупном размере). В отношении Т.Н. избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Ведутся следственные действия.