Shifokor smartfon yonida uxlashning zarari haqida gapirdi
Rossiyalik shifokor-somnolog Maksim Novikovning so‘zlariga ko‘ra, uxlashdan bir-ikki soat oldin organizmni tayyorlash va asab tizimini qo‘zg‘atmaslik kerak. Uning aytishicha, bu paytda gadjetlardan foydalanish va elektron pochtani tekshirish shart emas.
«Yangiliklarni va har qanday stressli vaziyatlarni tomosha qilishni keyingi kunga qoldirgan ma’qul. Gadjetlarni yonda olib yotmaslik kerak. Barcha begona narsalar — televizorni tomosha qilish, hatto, ko‘rish uchun o‘qish ham yotoqdan tashqarida bo‘lishi kerak. To‘shakdan faqat uxlash uchun foydalanish kerak», — deya ta’kidladi Novikov.
Hatto, kechasi uyg‘onganda ham, ertalabgacha qancha vaqt qolganini tekshirish uchun telefonni qo‘lga olmaslik yoki soatga qaramaslik kerak, deb hisoblaydi shifokor. Bu ham asab tizimini qo‘zg‘atadi, ekrandagi yorqin nur esa melatoninni yo‘q qiladi.

Врач рассказал об опасности сна рядом со смартфоном
Врач-сомнолог АО «Медицина» Максим Новиков заявил, что за час-два до сна следует начинать готовить организм и не возбуждать нервную систему. По его словам, в этот период не надо использовать гаджеты и проверять электронную почту, сообщает агентство ПРАЙМ.
Просмотр новостей и любые стрессовые ситуации лучше отложить на следующий день. Гаджеты с собой в постель брать не следует. Все посторонние дела — просмотр телевизора, даже чтение с листа, — всё должно быть вне постели. Кровать должна использоваться только для сна, — подчеркнул Новиков.
Даже когда человек просыпается ночью, не стоит брать телефон или смотреть на часы, чтобы проверить, сколько осталось до утра, считает врач. Это тоже возбуждает нервную систему, а яркий свет от экрана разрушает мелатонин.
Врач также посоветовал отказаться от умных гаджетов, которые якобы определяют фазы сна. Их достоверность пока не доказана, а на практике «приборы демонстрируют противоречивые результаты, не совпадающие с реальной картиной».