Zilzila tufayli dunyoning eng baland cho‘qqisi qaytadan o‘lchandi
Nepal va Xitoy tashqi ishlar vazirlari Everestning yangi balandligi haqida ma’lum qilishdi, deya xabar berdi Nepal Yerni boshqarish vazirligi.
«Uch yil oldin davlatlarimiz Jomolungma tog‘ining balandligini birgalikda o‘lchashga kelishib olgandilar... Ikki mamlakat tadqiqot bo‘limlarining ma’lumotlariga asoslanib, Jomolungma tog‘ining yangi balandligi 8848,86 metrni tashkil etishini e’lon qilish men uchun katta sharaf», — dedi Nepal tashqi ishlar vaziri Pradip Kumar Gyavali videokonferensiya ko‘rinishida bo‘lib o‘tgan uchrashuv chog‘ida.
Everestni birgalikda o‘lchash bo‘yicha kelishuvga o‘tgan yili XXR raisi Si Szinpinning Nepalga tashrifi davomida erishilgan edi. Tog‘ni yangidan o‘lchash zarurati bir qator olimlarning 2015-yilda yuz bergan zilzila tufayli tog‘ kichraygan bo‘lishi mumkin degan fikrlaridan keyin yuzaga kelgan.
2015-yil 25-aprelda Nepalda 7,9 balli kuchli zilzila sodir bo‘ldi. Keyingi kuni ham mamlakatda yer silkinishlari davom etdi. Taxminan ikki haftadan so‘ng Nepalda 7,3 balli yangi zilzila qayd etildi. O‘shanda ikkita tabiiy ofat natijasida 9 mingga yaqin kishi halok bo‘ldi, 22 mingdan ortiq odam jabr ko‘rdi.
2015-yilda Xitoy bir tomonlama tartibda Everest balandligini 8844,04 metr deb e’lon qilganidan so‘ng Nepal bilan Xitoy o‘rtasida Everest balandligi bo‘yicha kelishmovchilik kelib chiqdi. Chunki uning cho‘qqisi 8848 metr ekanligini hamma tan olib bo‘lgandi. Everest balandligidagi tafovut tufayli Nepal bilan Xitoy ham chegara to‘g‘risidagi protokolni imzolay olmadilar.

Озвучена новая высота Эвереста
Главы МИД Непала и Китая на совместной церемонии объявили о новой высоте Эвереста, сообщило министерство землеустройства Непала, разместившее видеозапись встречи, передает РИА Новости.
«Три года назад наши страны согласились совместно измерить высоту горы Джомолунгма… Основываясь на данных исследовательских департаментов двух стран, для меня большая честь объявить о новой высоте горы Джомолунгма, которая составляет 8848,86 метра», - сказал глава МИД Непала Прадип Кумар Гьявали во время встречи, прошедшей в формате видеоконференции.
Договоренность о совместном измерении Эвереста была достигнута в ходе визита в прошлом году председателя КНР Си Цзиньпина в Непал. Необходимость проведения нового измерения возникла после предположений ряда ученых, что гора могла уменьшиться из-за землетрясения в 2015 году.
Мощнейшее землетрясение магнитудой 7,9 произошло в Непале 25 апреля 2015 года. На следующий день Непал потрясла серия афтершоков, а примерно через две недели в стране произошло новое землетрясение магнитудой 7,3. Тогда в результате двух стихийных бедствий погибли около 9 тысяч человек, пострадали более 22 тысяч человек.
Непал и Китай разошлись во мнениях по поводу высоты Эвереста после того, как Китай в 2015 году в одностороннем порядке объявил высоту Эвереста на уровне 8844,04 метра против общепризнанных 8848 метров. Из-за разницы в высоте Эвереста Непал и Китай также не могли подписать протокол о границе.