Otabek Umarov OOK vitse-prezidenti bo‘lishi mumkin
Tarixda ilk bor O‘zbekiston tomoni Osiyo Olimpiya Kengashi vitse-prezidentligiga o‘z nomzodini ilgari surmoqda.
O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi Ijroiya qo‘mitasining navbatdan tashqari yig‘ilishida 16-dekabr kuni O‘monning Maskat shahrida bo‘lib o‘tadigan Osiyo Olimpiya Kengashining navbatdagi Bosh assambleyasiga tayyorgarlik ko‘rish, ushbu tadbirda bo‘lib o‘tadigan OOK rahbariyati tarkibiga, xususan, tashkilot vitse-prezidentligiga O‘zbekiston tomonidan taklif etiladigan nomzodni ko‘rib chiqish masalalari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda sport va tashkilotchilik bo‘yicha katta salohiyatga ega bo‘lgan Otabek Umarov nomzodi Osiyo Olimpiya Kengashi vitse-prezidentligiga ilgari surildi.
«Ma’lumki, Otabek Muhammadaliyevich O‘zbekiston triatlon federatsiyasi hamda mamlakat MMA assotsiatsiyasidagi faoliyati orqali yurtimizda ushbu sport turlarining rivojini yangi bosqichga chiqara oldi.
Tadbir davomida Toshkent-2025 yoshlar Osiyo o‘yinlari direksiyasining direktori ham saylab olindi. Ushbu mas’uliyatli lavozimga MOQ Bosh kotibi Oybek Qosimov bir ovozdan ma’qul ko‘rildi», deyiladi Milliy olimpiya qo‘mitasi xabarida.

Отабек Умаров может стать вице-президентом ОСА
Председатель Федерации триатлона Узбекистана Отабек Умаров выдвинут на должность вице-президента Олимпийского Cовета Азии. Об этом сообщает пресс-служба Национального олимпийского комитета.
В среду состоялось внеочередное заседание Исполкома Национального олимпийского комитета Узбекистана, в ходе которого обсуждалась подготовка к Генеральной ассамблее Олимпийского совета Азии (ОСА), которая состоится 16 декабря в Маскате (Оман) и рассмотрение кандидатуры руководством ОСА Узбекистана на пост вице-президента организации.
На заседании Исполкома на должность вице-президента Олимпийского совета Азии был выдвинут Отабек Умаров. В настоящее время он является главой Центральноазиатской конференции MMA.
Отмечается, что Узбекистан впервые выдвигает своего кандидата на пост вице-президента ОСА.
В ходе мероприятия также был избран глава дирекции Азиатских юношеских игр «Ташкент-2025». На эту должность единогласно был утвержден генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Таким образом, Ойбек Касимов одновременно будет исполнять обязанности генерального секретаря комитета и главы дирекции Ташкентских Азиатских игр 2025 года.