Prezidentning «Davlat oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlarini tasdiqlash to‘g‘risida»gi PF–43-son farmoyishi qabul qilindi.
Farmoyish bilan 2025/2026 o‘quv yili va kelgusi 3 o‘quv yili uchun davlat oliy ta’lim tashkilotlariga davlat buyurtmasi asosida o‘qishga qabul qilish davlat buyurtmasi parametrlari tasdiqlandi. Bunda:
bakalavriat bosqichiga kunduzgi ta’lim shakli bo‘yicha:
• 2025/2026 o‘quv yili uchun – 35 500 ta;
• 2026/2027 o‘quv yili uchun – 36 023 ta;
• 2027/2028 o‘quv yili uchun – 36 460 ta;
• 2028/2029 o‘quv yili uchun – 36 761 ta.
magistratura bosqichiga kunduzgi ta’lim shakli bo‘yicha:
• 2025/2026 o‘quv yili uchun – 9 922 ta;
• 2026/2027 o‘quv yili uchun – 10 191 ta;
• 2027/2028 o‘quv yili uchun – 10 477 ta;
• 2028/2029 o‘quv yili uchun – 10 784 ta.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi quyidagilar bo‘yicha takliflarni Davlat komissiyasiga taqdim etadi:
• respublikada faoliyat yuritayotgan xorijiy oliy ta’lim tashkilotlari va ularning filiallari hamda nodavlat oliy ta’lim tashkilotlariga ajratilgan 1 320 ta davlat grantining taqsimoti yuzasidan;
• davlat oliy ta’lim tashkilotlarida o‘qish istagini bildirgan, xorijda istiqomat qilayotgan yosh vatandoshlar uchun 30 ta davlat grantining ta’lim yo‘nalishlari kesimidagi taqsimoti bo‘yicha;
• Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi bilan birgalikda xotin-qizlar uchun ajratilgan 4 000 ta davlat grantining taqsimoti yuzasidan.

Принято распоряжение Президента № PF–43 «Об утверждении параметров государственного заказа на приём в государственные высшие образовательные учреждения».
Согласно распоряжению, утверждены параметры государственного заказа на приём в государственные высшие образовательные учреждения на 2025/2026 учебный год, а также на следующие три учебных года. В частности:
Для бакалавриата (очная форма обучения):
• на 2025/2026 учебный год — 35 500 мест;
• на 2026/2027 учебный год — 36 023 места;
• на 2027/2028 учебный год — 36 460 мест;
• на 2028/2029 учебный год — 36 761 место.
Для магистратуры (очная форма обучения):
• на 2025/2026 учебный год — 9 922 места;
• на 2026/2027 учебный год — 10 191 место;
• на 2027/2028 учебный год — 10 477 мест;
• на 2028/2029 учебный год — 10 784 места.
Министерство высшего образования, науки и инноваций представит Государственной комиссии предложения по следующим направлениям:
• распределение 1 320 государственных грантов, выделенных для зарубежных высших учебных заведений и их филиалов, а также для негосударственных вузов, действующих на территории республики;
• распределение 30 государственных грантов по образовательным направлениям для молодых соотечественников, проживающих за рубежом, выразивших желание обучаться в государственных вузах;
• совместно с Комитетом по делам семьи и женщин — распределение 4 000 государственных грантов, выделенных для женщин.