Hamshira, shifokor va o‘qituvchilar maoshi bir necha baravarga oshiriladi – vazir o‘rinbosari
Sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosari Amrillo Inoyatov 2021-yilda hamshira, shifokor va o‘qituvchilarning maoshlari bir necha baravar oshirilishini ma’lum qildi. Bu haqda «Gazeta.uz» xabar berdi.
«Bu og‘riqli savol… Sizni ishontirib aytaman, muhtaram Prezidentimiz aytdilar, yaqin kunlarda, yaqinlashib kelayotgan 2021-yilda hamshira, shifokor va o‘qituvchilarning ish haqi bir necha baravar oshiriladi», — degan vazirning birinchi o‘rinbosari.
U, shuningdek, xorijdagi o‘zbekistonlik mutaxassislarni vatanga qaytarish masalasiga ham to‘xtalib o‘tgan.
«Ular chet eldagi qulayliklar tufayli mamlakatni tark etishdi. Ularni qaytarishning yagona usuli — yaxshi ish haqi berish. Yaqinda Prezident biz birlamchi tibbiy yordam shifokorlarining ish haqini 1000 dollarga ko‘taramiz, deb e’lon qildi. Shunda ular o‘zlari qaytib kelishadi. Agar Afrikada ular o‘rtacha 3000 dollar maosh olsa, bu yerda 1000 dollar koeffitsiyenti bo‘yicha bu ish haqiga teng bo‘ladi. Biz endigina oyoqqa turayotgan yangi mamlakatmiz», — degan Amrillo Inoyatov.

В 2021 году зарплаты медсестёр, врачей, учителей увеличат в несколько раз — замминистра
Заработные платы медсестёр, врачей и учителей в Узбекистане увеличат в несколько раз в 2021 году. Об этом в 18 декабря в рамках Ташкентского молодёжного форума сообщил первый заместитель министра здравоохранения Амрилло Иноятов, передаёт «Газета.uz».
«Это болезненный вопрос… Я могу заверить вас, уважаемый президент сказал, что в ближайшие дни, в наступающем 2021 году зарплаты медсестёр, врачей, учителей будут увеличены в несколько раз», — заявил он.
Первый замглавы Минздрава также высказался о «свыше 15000 медицинских специалистов из Узбекистана, работающих в странах Африки и Ближнего Востока». По его словам, из-за низкой зарплаты и отсутствия инфраструктуры в Узбекистане многие врачи покинули страну.
«Они покинули страну из-за удобств за границей. Единственный путь для их возвращения — улучшение зарплаты. Недавно уважаемый президент заявил, что повысим зарплаты врачей первичного звена до 1000 долларов. После этого они сами вернутся… Если в Африке получают зарплату в среднем 3000 долларов, то по коэффициенту 1000 долларов здесь равно [той зарплате]. Мы новая страна, которая только встаёт на ноги», — заявил он.