«Ucell-Buxoro» mintaqaviy filiali tashkil etilganiga 20 yil to‘ldi. Shu munosabat bilan jurnalistlar uchun qadim Buxoroga press-tur uyushtirildi.
«Ucell» kompaniyasi O‘zbekistonda so‘nggi texnologiyalarni birinchilardan bo‘lib tatbiq etuvchi kompaniya sifatida tilga olinadi. Birgina o‘tgan yilning sentyabr oyida «Coscom» MChJ («Ucell» savdo belgisi) mobil aloqaning beshinchi avlodi — 5G ni sinash jarayonini birinchilardan bo‘lib boshlagan edi. Ma’lumki, bu texnologiya o‘zining yuqori tezlikda ma’lumot uzatish imkoniyatlari bilan innovatsion hisoblanadi.
Zamon texnologik talablariga mos tarzda faoliyat yuritib kelayotgan «Ucell-Buxoro» mintaqaviy filiali tashkil etilganiga 20 yil bo‘ldi.
Shu munosabat bilan «Ucell-Buxoro» mintaqaviy filialiga axborot saytlari vakillari, telejurnalistlar hamda blogerlar ishtirokida press-tur tashkil etildi. Ishtirokchilar kompaniya bosh ofisi, dilerlik manzili hamda baza stansiyalarida bo‘lishdi.
«Ucell-Buxoro» mintaqaviy filiali savdo menejeri Mehriddin Muhamedovga ko‘ra, filial 2000-yili o‘z faoliyatini oddiygina, to‘g‘rirog‘i, ko‘rimsizroq ofisda boshlagan. O‘shanda atigi, 8 nafar xodim ishlagan. Shuningdek, bor-yo‘g‘i, bitta asosiy signal qabul qiluvchi stansiya foydalanishga topshirilgan. U ham Buxoro shahar hokimligi binosi tomida o‘rnatilgan. Bugungi kunda esa, birgina o‘tgan yilning o‘zida Buxoro viloyatida yuqori tezlikdagi ma’lumotlarni abonentlarga uzatish uchun 4G standartidagi 60 ta stansiya o‘rnatilgan va foydalanishga topshirilgan. Ayni paytda viloyatda 450 000 dan ortiq abonentlariga ega kompaniyaning 300 dan ortiq asosiy stansiyalari, 160 ta savdo manzili mavjud. Ularning 30 tasi  «Ucell» mono-brend punktlaridir.
— To‘rt yildan beri «Ucell-Buxoro» mintaqaviy filialining Call-markaz operatorlari malaka sifatini tekshirish uchun o‘tkaziladigan «Quiz» test sinovlarida eng yaxshi ko‘rsatkich va birinchilikni egallab kelishmoqda, — deydi M.Muhammedov. — Yaqindan boshlab bevosita mijozlar bilan ishlay boshladik. Tumanlarda «Sayyor qabul»lar o‘tkazyapmiz. Bu nafaqat, mijozlar bilan yanada yaqinlikni, balki ularningg murojaat va shikoyatlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘rganish va aniqlash imkonini bermoqda. Asosan deyarli mobil aloqa mavjud bo‘lmagan hududlarda yashaydigan abonentlarda ayrim muammolar uchraydi. Shu nuqtai nazardan, qamrov tarmoqlarni kengaytirishni va baland ustunlarda yangi-yangi stansiyalar o‘rnatishni ko‘zlayapmiz.
Press-tur ishtirokchilari viloyat Xotin-qizlar qo‘mitasi huzurida tashkil etilgan «Xotin-qizlar tadbirkorlik markazi»da ham bo‘lishdi. Ushbu markazni tashkil etishda xotin-qizlarni ijtimoiy qo‘llab-quvatlash, ularning bandligini ta’minlash, huquqbuzarlik profilaktikasini amalga oshirish borasidagi ishlarni takomillashtirish maqsadi ko‘zlangan. Shunga ko‘ra, profilaktik hisobga olingan xotin-qizlarni elektron dasturga kiritish maqsadida «Umidqanoti.uz» elektron dasturi ishlab chiqilgan. Mazkur tizimni amalga oshirishda «Ucell–Buxoro» mintaqaviy filiali alohida o‘rni tutgan bo‘lib, filial tomonidan elektron dastur maxsus qurilmalar orqali viloyatdagi jami 567 nafar mahalliy mutaxassis bilan uzviy ishlaydigan planshetlarga o‘rnatilgan.
«Ucell-Buxoro» mintaqaviy filiali 20 yillik tantana munosabati bilan viloyatning 12 ta tuman va shahridagi mavjud reablitatsiya markazlariga «Ucell» sim-kartalari bilan jihozlangan modem-paketlar sovg‘a qildi. Modem-paketlar elektron kutubxonaga, shu jumladan, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligining rasmiy sahifalariga, tadbirkorlikni yaratish uchun yuridik, axborot va maslahat xizmatlarini ko‘rsatishga qaratilgan boshqa saytlarga ulangan.
«Ucell» xizmati haqida kim nima deydi?!
Mirabbos Alimjanov:
— «Ucell» xizmatidan juda ko‘p yillardan buyon foydalanaman. Mamlakatning istalgan manzilidan yaqinlarimga qo‘ng‘iroq qilish imkoniga egaman. Doimiy aloqa, ya’ni antenna mavjud.
Durdona Ahmedjanova:
— «Ucell»ga ulanganimga 14 yil bo‘ldi. Albatta, bungacha boshqa mobil kompaniyalar xizmatlaridan ham foydalandim. Biroq, menga ma’quli — «Ucell».
Press-tur doirasida OAV vakillari «Sabina Begim AIR» firmasi ofisida bo‘lishdi. Salkam o‘n yildan buyon «Ucell» bilan hamkorlik qilib kelayotgan diler Suhrob Po‘latov OAV vakillariga doimiy ravishda abonentlar bilan muloqotda bo‘lib, iste’molchilarning talab va istaklarini o‘rganishini va o‘z faoliyatidan zavqlanishini bildirdi.
«Ucell-Buxoro» mintaqaviy filiali bosh muhandisi Firdavs Imomov Buxoroda asosiy stansiyalarni ishga tushirish va kompaniyaning kelgusidagi rejalari haqida to‘xtaldi.
Press-tur so‘ngida uzoq yillardan buyon kompaniya faoliyatiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan xodimlar diplom va sovg‘alar bilan taqdirlandi.

Пресс-тур в Региональное отделение Ucell-Buxoro (видео)
Исполняется 20 лет со дня открытия регионального отделения «Ucell-Buxoro». Совместно с торжественной датой состоялась благотворительная акция: реабилитационным центрам были вручены USB-модемы с доступом в интернет. Журналисты информационных сайтов, тележурналисты и блогеры Ташкента и Бухары посетили офис регионального отделения «Ucell-Buxoro», дилерский пункт, базовую станцию и стали участниками благотворительной акции.
Мехридин Мухамедов, Менеджер по продажам Ucell-Buxoro:
— Первый филиал Ucell в Бухаре был открыт 2 февраля 2000 года, на улице Бахоуддина Накшбанди. На момент создания в офисе работало всего восемь сотрудников и была введена в строй только одна базовая приёмопередающая станция (BTS). Она была установлена на крыше здания городского хокимията. Сегодня в бухарском офисе работает 40 сотрудников, 19 из них персонал технического обслуживания. На начало 2020 года в регионе действует свыше 300 BTS и 160 точек продаж, 30 из которых моно-брендовые точки Ucell. Количество абонентов Ucell в регионе превышает 430 тысяч.
Только за минувший 2019 год в Бухарской области было установлено и запущено 60 новых станций стандарта беспроводной высокоскоростной передачи данных 4G.
Бухарский филиал Компании Ucell несколько раз удостаивался звания лучшего регионального офиса. Уже четыре года «Ucell-Buxoro» сохраняет первенство и лучший показатель по плановому ежеквартальному тестированию «Quiz» среди операторов call-центра, который проводится с целью проверки знаний и компетенции операторов.
К юбилейной дате была приурочена благотворительная акция, в ходе которой реабилитационным центрам Бухарской области передали 12 USB-модемов с доступом в интернет. В церемонии, которая проходила в РЦ, находящемся в комплексе «Бахт уйи» приняли участие представители всех районных отделений комитета женщин Бухарской области.
Модемы оснащены сим-картами Ucell и имеют доступ к электронной библиотеке, в том числе на официальные страницы Торгово-промышленной палаты Узбекистана, Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции и другие сайты, направленные на оказание юридических, информационно-консультационных услуг для открытия и начала собственного бизнеса. Это будет способствовать работе социальных реабилитационных центров, которые созданы для поддержки и своевременного оказания всесторонней помощи одиноким людям, малоимущим семьям и их детям, матерям одиночкам.
В рамках пресс-тура представители СМИ также посетили базовую станцию по улице Мехтар Анбар на крыше гостиницы «Asia Bukhara». Главный инженер Ucell-Buxoro Фирдавс Имамов детально рассказал о комплексе вопросов, связанных с размещением базовых станций и ответил на вопросы о планах Компании в регионах на будущий год.
Завершился пресс-тур визитом в дилерский пункт фирмы Sabina Begim AIR. Глава фирмы Сухроб Пулатов на протяжении 10 лет сотрудничает и ведёт бизнес с Ucell. Пулатов – депутат Бухарского городского Кенгаша народных депутатов.
В 2020 году планируется посетить все региональные отделения Компании OOO “COSCOM” (торговая марка Ucell). Впереди ждут интересные события и яркие моменты из жизни филиалов.