Foto: «Regulation.gov.uz»
• Foydalanuvchilar Yagona identifikatsiyalash tizimi yoki ijtimoiy tarmoqlar orqali avtorizatsiyadan o‘tgan holda Portal imkoniyatlaridan foyadalanishlari mumkin;
• Foydalanuvchilar uchun alohida kabinet yaratilgan, ushbu kabinetda foydalanuvchiga qo‘shimcha qulayliklar mavjud.
• Interfeys 3ta tilda yaratilganligi uchun hujjat loyihalarini bir paytning o‘zida uchta tilda joylashtirish hamda uchta tilda taklif qoldirish imkoniyati mavjud;
• Qonunchilik jarayonidagi zamonaviy tendensiyalarni inobatga olgan holda Portalda Parlament uchun alohida sahifa yaratilgan bu yerda Senat yoki Qonunchilik palatasi tomonidan yaratilayotgan qonun loyihalari joylashtiriladi;
• Foydalanuvchilar o‘z xohishlariga ko‘ra hujjatlarga o‘z takliflarini anonim tarzda qoldirishlari mumkin;
• Amaldagi qonunlar yuzasidan foydalanuvchilar o‘z taklif va fikr mulohazalarini maxsus Forumda izhor etishlari hamda o‘zaro fikr almashishlari mumkin;
• Davlat tashkilotlari uchun ham hujjatlarni joylashtirish va ular bilan ishlash tartibi soddalashtirilgan.
Yaqin kelajakda huquqiy va tashkiliy masalalar hal etilgach ushbu Portal negizidan normativ-huquqiy hujjatlar loyihlarining umumxalq muhokamasi va idoraviy kelishuv jarayonlarini bir paytning o‘zida o‘tkazish tartibini hamda «daromad va sarf-harajatlar tahlili» (cost benefit analysis) institutini joriy etish rejalashtirilgan.

Запущена новая версия портала regulation.gov.uz
C 24 июля 2018 года начнет свою работу новая версия портала обсуждений проектов нормативно-правовых документов Республики Узбекистан regulation.gov.uz.
Предыдущая версия работает до 7 июля, пока не закончится обсуждение документов, размещенных 23 июля, а затем новая версия портала будет продолжать функционировать как архив.
Какие возможности предоставляет новая версия портала?
• Пользователи могут получить доступ к порталу с помощью единой системы идентификации или через социальные сети;
• Для пользователей есть отдельный кабинет, в связи этим пользователю предоставляются дополнительные удобства;
• Поскольку интерфейс создан на трех языках, можно одновременно создавать проекты документов на трех языках и оставить комментарии на трех языках;
• Принимая во внимание текущие тенденции в законодательном процессе, на портале была создана отдельная страница для Парламента, где проекты законов разрабатываются Сенатом или Законодательной палатой;
• Пользователи могут по своему усмотрению представлять свои предложения в анонимной форме;
• Пользователи могут высказывать свои мнения по существующим законам на Специальном форуме и обмениваться мнениями;
• Упрощенные процедуры размещения и обработки документов для государственных органов.
После решения правовых и организационных вопросов в ближайшем будущем планируется ввести упрощенную процедуру публичного обсуждения нормативно-правовых актов и институциональных механизмов на основе этого портала, а также организацию анализа затрат и выгод (cost benefit analysis).