Зилзила туфайли дунёнинг энг баланд чўққиси қайтадан ўлчанди
Непал ва Хитой ташқи ишлар вазирлари Эверестнинг янги баландлиги ҳақида маълум қилишди, дея хабар берди Непал Ерни бошқариш вазирлиги.
«Уч йил олдин давлатларимиз Жомолунгма тоғининг баландлигини биргаликда ўлчашга келишиб олгандилар... Икки мамлакат тадқиқот бўлимларининг маълумотларига асосланиб, Жомолунгма тоғининг янги баландлиги 8848,86 метрни ташкил этишини эълон қилиш мен учун катта шараф», — деди Непал ташқи ишлар вазири Прадип Кумар Гьявали видеоконференция кўринишида бўлиб ўтган учрашув чоғида.
Эверестни биргаликда ўлчаш бўйича келишувга ўтган йили ХХР раиси Си Цзиньпиннинг Непалга ташрифи давомида эришилган эди. Тоғни янгидан ўлчаш зарурати бир қатор олимларнинг 2015 йилда юз берган зилзила туфайли тоғ кичрайган бўлиши мумкин деган фикрларидан кейин юзага келган.
2015 йил 25 апрелда Непалда 7,9 балли кучли зилзила содир бўлди. Кейинги куни ҳам мамлакатда ер силкинишлари давом этди. Тахминан икки ҳафтадан сўнг Непалда 7,3 балли янги зилзила қайд этилди. Ўшанда иккита табиий офат натижасида 9 мингга яқин киши ҳалок бўлди, 22 мингдан ортиқ одам жабр кўрди.
2015 йилда Хитой бир томонлама тартибда Эверест баландлигини 8844,04 метр деб эълон қилганидан сўнг Непал билан Хитой ўртасида Эверест баландлиги бўйича келишмовчилик келиб чиқди. Чунки унинг чўққиси 8848 метр эканлигини ҳамма тан олиб бўлганди. Эверест баландлигидаги тафовут туфайли Непал билан Хитой ҳам чегара тўғрисидаги протоколни имзолай олмадилар.

Озвучена новая высота Эвереста
Главы МИД Непала и Китая на совместной церемонии объявили о новой высоте Эвереста, сообщило министерство землеустройства Непала, разместившее видеозапись встречи, передает РИА Новости.
«Три года назад наши страны согласились совместно измерить высоту горы Джомолунгма… Основываясь на данных исследовательских департаментов двух стран, для меня большая честь объявить о новой высоте горы Джомолунгма, которая составляет 8848,86 метра», - сказал глава МИД Непала Прадип Кумар Гьявали во время встречи, прошедшей в формате видеоконференции.
Договоренность о совместном измерении Эвереста была достигнута в ходе визита в прошлом году председателя КНР Си Цзиньпина в Непал. Необходимость проведения нового измерения возникла после предположений ряда ученых, что гора могла уменьшиться из-за землетрясения в 2015 году.
Мощнейшее землетрясение магнитудой 7,9 произошло в Непале 25 апреля 2015 года. На следующий день Непал потрясла серия афтершоков, а примерно через две недели в стране произошло новое землетрясение магнитудой 7,3. Тогда в результате двух стихийных бедствий погибли около 9 тысяч человек, пострадали более 22 тысяч человек.
Непал и Китай разошлись во мнениях по поводу высоты Эвереста после того, как Китай в 2015 году в одностороннем порядке объявил высоту Эвереста на уровне 8844,04 метра против общепризнанных 8848 метров. Из-за разницы в высоте Эвереста Непал и Китай также не могли подписать протокол о границе.