Самарқандда ИИБ ходимига 4 минг доллар пора берган шахс қўлга олинди
Пайариқ тумани ИИБ ходимлари томонидан фуқаро Ш.нинг яшаш уйи кўздан кечирилган. Натижада фуқаро уйида таркибида олтин моддаси бўлиши эҳтимоли бўлган тошларни майдалаш учун мўлжалланган тегирмон, тегирмон ичидан 300 килограмм қум, 25 қоп тош (2 тонна), 31 қоп қум (1,5 тонна)лари аниқланиб тегишли тартибда ҳужжатлаштириб олинган.
Шу вақтда Ш. нинг хонадонига қариндоши фуқаро Б. келиб, тош ва қумларни ҳужжатлаштириб олиб кетмаслик эвазига ИИБ ходимларига 2.000 АҚШ долларини таклиф қилади.
«Ишни босди-босди қилиш учун келишув» 4.000 АҚШ доллари миқдоригача кўтарилиб, фуқаролар пора таклиф қилишда давом этади.
ИИБ ходимининг қилган мурожаатига асосан, 15 сентябрь куни ИИВ хавфсизлиги бошқармаси Самарқанд вилояти бўлими ходимлари томонидан тезкор тадбир ўтказилди.
Ўтказилган тезкор тадбир давомида фуқаро Б. ИИБ ходимига 17.000.000 сўм миқдордаги пуллар ва 1.900 АҚШ долларини пора тариқасида берган вақтида далилий ашёлар билан ушланди.
Ҳозирда прокуратура органлари томонидан ҳар иккала фуқарога нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилган.

Двое самаркандцев задержаны при даче взятки сотруднику ОВД в размере почти 4000 долларов
Сотрудниками ОВД Пайарыкского района осуществлен досмотр дома гражданина Ш., проживающего в махалле Галлакор, где обнаружены мельница, предназначенная для дробления камней, которые могли содержать золото, в мельнице - 300 кг песка, 25 мешков камня (2 тонны), 31 мешок песка (1,5 тонны), которые были оформлены в установленном порядке, сообщили в пресс-службе МВД.
В этот момент к Ш. пришел житель села Бойтуп Кушрабадского района Б., который взамен тому, чтобы не оформлять камни и песок предложил сотрудникам ОВД взятку в размере 2 000 долларов США. Сотрудники сколько не разъясняли, что дача взятки является преступлением, граждане «чтобы уладить дело» все же предлагали взятку, повысив сумму до 4 000 долларов США.
На основе обращения сотрудника ОВД 15 сентября 2020 года сотрудниками отдела Управления собственной безопасности МВД по Самаркандской области осуществлены соответствующие мероприятия.
В ходе проведенных оперативных мероприятий гражданин Б. задержан в момент передачи им сотруднику ОВД 17.000.000 сум и 1.900 долларов США в качестве взятки.
Органами прокуратуры в отношении каждого из двоих граждан возбуждено уголовное дело на основе соответствующих статей Уголовного кодекса Республики Узбекистан.