Ироқда ўзбекистонлик аёллар узоқ муддатларга қамалган — Бош прокуратура
Ироқдаги «Росафа» қамоқхонасида сақланаётган ўзбекистонлик аёллар Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевга уларни юртига қайтаришда ёрдам сўраб видеомурожаат йўллашганди. Ҳолат юзасидан Бош прокуратура Матбуот хизмати маълумот берди.
Қайд этилишича, «Росафа» қамоқхонасида сақланаётган ўзбекистонлик маҳкумалар ИШИД террористик ташкилоти аъзолари ҳисобланиб, Сурия Араб Республикаси ва Ироқ давлати ҳудудида мазкур террористик ташкилот сафида фаолият юритиб келишган.
Улар 2017 йилда Ироқ ҳукумати томонидан қўлга олиниб, 4 нафари умрбод, қолганлари 15 йилдан 20 йилгача озодликдан маҳрум қилинган. Ушбу қамоқхонадаги шароитлар қониқарли бўлмаганлиги сабабли 2019 йил Ироқ ҳукумати билан келишувга асосан маҳкума аёлларнинг 64 нафар фарзанди Ўзбекистонга олиб келиниб, яшаш манзилидаги қариндошлари қарамоғига ҳамда меҳрибонлик уйларига топширилган.
Қайд этилишича, мазкур аёлларнинг жазо муддатлари ниҳоясига етганидан сўнг, халқаро ҳуқуқ нормаларига асосан уларни Ўзбекистонга қайтариш чоралари кўрилади.

В Ираке 44 гражданки Узбекистана приговорены к пожизненному и длительному заключению
В сети Интернет распространилось видеообращение граждан Узбекистана президенту Шавкату Мирзиёеву. В Генпрокуратуре прокомментировали данное обращение.
Ранее 44 женщины-осужденные, содержащиеся в иракской тюрьме «Росафа», с помощью видеообращения обратились к президенту с просьбой помочь им вернуться на родину. Об этом сообщила пресс-служба Генпрокуратуры.
Как выяснилось, осужденные женщины являлись членами террористической организации ИГИЛ и служили в рядах этой организации на территории Сирии и Ирака.
Отмечается, что они были задержаны иракскими властями в 2017 году, четыре из них получили пожизненное заключение, а остальные — от 15 до 20 лет.
Сообщается, что в связи с неудовлетворительными условиями содержания в этой тюрьме и в соответствии с соглашением с иракскими властями в 2019 году 64 ребенка осужденных женщин были доставлены в Узбекистан и переданы на попечение родственников по месту жительства, а также в детские дома.