Transport vositalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish tartibida o‘zgarish bo‘ldi
«Transport vositalarini majburiy texnik ko‘rikdan o‘tkazish tartibini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi Hukumat qarori (125-son, 09.03.2021-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, transport vositalarini Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati bo‘linmalarida majburiy texnik ko‘rikdan o‘tkazishda harakatlanuvchi mobil texnik nazorat liniyalaridan foydalanish tartibi joriy etiladi.
2021-yil 1-sentyabrdan jismoniy shaxslarga tegishli M1 (https://t.me/huquqiyaxborot/6814) toifadagi avtotransportlarni tadbirkorlar – yuridik shaxslar tomonidan majburiy texnik ko‘rikdan o‘tkazishda harakatlanuvchi mobil texnik nazorat liniyalaridan foydalaniladi.
2021-yil 1-iyulga qadar avtotransportlarni majburiy texnik ko‘rikdan o‘tkazish faoliyatini amalga oshiruvchi tadbirkorlarga Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmatining “Texnik ko‘rik” avtomatlashtirilgan axborot tizimiga kirish imkoniyati yaratiladi.
2021-yil 1-sentyabrdan xorijiy davlatlarga chiqadigan transportlardan tashqari barcha transportlarga texnik ko‘rikdan o‘tganligi to‘g‘risidagi talonlarni berish amaliyoti bekor qilinadi.
Qarorga bilan shuningdek, Transport vositalarini majburiy texnik ko‘rikdan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Unga ko‘ra, transportlar quyidagi davriylikka muvofiq texnik ko‘rikdan o‘tkazilishi kerak:
• tijorat asosida yo‘lovchilar tashuvchi yengil avtomobillar, avtobuslar, trolleybuslar, tramvaylar va o‘rindiqlar soni 8 ta va undan ortiq bo‘lgan (haydovchining o‘rnidan tashqari), odamlarni muntazam tashish uchun jihozlangan yuk avtomobillari, yirik gabaritli, og‘ir vaznli va xavfli yuklarni tashish uchun maxsus transportlar va ularning tirkamalari – bir yilda ikki marta;
• ishlab chiqarilganiga 6 yildan ko‘p bo‘lmagan transportlar – ikki yilda bir marta;
• ishlab chiqarilganiga 6 yildan ortiq bo‘lgan, shuningdek ishlab chiqarilgan vaqti aniq bo‘lmagan transportlar – bir yilda bir marta;
• tirkamalar texnik ko‘rikka transport vositasi – shatakchi uchun belgilangan muddatlarda;
• navbatdagi texnik ko‘rikdan o‘tkazishning ilgari o‘rnatilgan muddatlaridan qat’i nazar, ularni DYHXX organlarida ro‘yxatdan o‘tkazish (qayta ro‘yxatdan o‘tkazish) vaqtida.

В Узбекистане с сентября отменят выдачу талонов техосмотра
Принято постановление Правительства «О мерах по совершенствованию порядка проведения обязательного технического осмотра транспортных средств» (№ 125, 09.03.2021 г.).
Согласно постановлению, внедряется порядок использования мобильных линий технического контроля при проведении обязательного технического осмотра транспортных средств в подразделениях Государственной службы безопасности дорожного движения.
С 1 сентября 2021 при проведении обязательного технического осмотра транспортных средств категории М1 предпринимателями – юридическими лицами будут использоваться мобильные линии технического контроля.
До 1 июля 2021 года для предпринимателей, осуществляющих деятельность по обязательному техническому осмотру транспортных средств, будет создана возможность доступа к автоматизированной информационной системе «Технический осмотр» Государственной службы безопасности дорожного движения.
1 сентября 2021 отменяется практика выдачи талонов о прохождении технического осмотра для всех транспортных средств, за исключением трнаспорта, выезжающего за рубеж.
Также, постановлением утверждено Положение о порядке проведения обязательного технического осмотра транспортных средств.
Транспортные средства подлежат техническому осмотру в соответствии со следующей периодичностью:
➖ легковые автомобили, используемые для перевозки пассажиров на коммерческой основе, автобусы, троллейбусы, трамваи и грузовые автомобили, оборудованные для систематической перевозки людей, с числом мест для сиденья 8 и более (кроме места водителя), специальные транспортные средства и прицепы к ним для перевозки крупногабаритных, тяжеловесных и опасных грузов, – два раза в год;
➖ транспортные средства, с года выпуска которых прошло не более 6 лет, – один раз в два года;
➖ транспортные средства, с года выпуска которых прошло более 6 лет, включая год выпуска, а также транспортные средства, год выпуска которых не установлен, – один раз в год;
➖ прицепы представляются на осмотр в сроки, установленные для транспортного средства – тягача.
➖ при их регистрации (перерегистрации) в органах ГСБДД, независимо от ранее установленных сроков прохождения очередного технического осмотра.