Ma’lum qilinishicha, ushbu voqea 2018 yilning may oyi o‘rtalarida sodir bo‘lgan. Samarqand shahridagi «Shodiyona» savdo majmuasining ikkinchi qavatida joylashgan 46-sonli savdo do‘koni oldida harakatlanib ketayotgan fuqaro B.X.ning orqa tomonidan kelib, R. ismli shaxs uning bosh qismiga chelak kiydirgach, Sh.A. uni qo‘li bilan bir marta urib yiqitgach, hodisa joyidan qochib ketishgan.
Ushbu holat, Sh.A.ning tanishi A.M. tomonidan o‘zining «Samsung» rusumli telefon apparati yordamida video tasvirga olingan  va 2018 yil 06 noyabr kuni D.B.tomonidan «Instagram»ijtimoiy internet tarmog‘i orqali tarqatilgan.
Tergovga qadar tekshiruv harakatlari natijasida, 2018 yil 10 noyabr kuni Sh.A., A.M., D.B. va R. larga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi JKning 277-moddasi 2-qismi «b» va «d» bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi, Sh.A. va A. M. ushlangan.
Huquqshunos Xushnudbek Xudoyberganovning yozishicha, ushbu modda bo‘yicha aybdor deb topilganlar uch yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi ham mumkin.
Jinoyat ishi yuzasidan hozirda Samarqand shahri bo‘yicha IIO FMB huzuridagi TB tomonidan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Самарканде четверо парней надели на голову пенсионерки ведро и побили её кулаком
Накануне в соцсетях появилось видео, где двое парней надевают пенсионерке на голову ведро и бьют её кулаком. Генеральная прокуратура сделала заявление по этому случаю. Как уточняет прокуратура, инцидент произошел в мае текущего года около магазина №46 в торговом комплексе «Шодиёна» в городе Самарканд.
По данным ведомства, на втором этаже вышесказанного торгового комплекса молодые люди надели на голову пожилой женщины ведро, после чего побили её кулаком. В результате пенсионерка упала, а хулиганы убежали.
6 ноября один из участников инцидента разместил этот видеоролик в социальной сети «Instagram».
После чего, 10 ноября против подростков было возбуждено дело по статье 227 (Хулиганство) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В настоящее время двое хулиганов (автор ролика и парень, который ударил пожилую женщину) уже задержаны. Правоохранительные органы ищут других участников.