DXX Toshkentda bir guruh shaxslarni qo‘lga oldi. Ularning Buxorodagi xonadonlaridan qurollar topilgan
Davlat xavfsizlik xizmatining Toshkent shahar bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan ichki ishlar organlari bilan hamkorlikda jinoyatchilikka qarshi kurashish borasida poytaxt hududida olib borilgan tezkor tadbirlar davomida, Buxoro shahrida tug‘ilgan bir nechta shaxslarning noqonuniy harakatlariga chek qo‘yildi.
Tergovga qadar tekshiruv davomida, ularning doimiy yashash manzillarida jangovar qurol va o‘q-dorilar borligi aniqlandi.
Jumladan, 1973 y.t. shaxsning Buxoro shahridagi yashash xonadoni ko‘zdan kechirilganda, uyning tom qismiga yashirib qo‘yilgan 3 dona Makarov pistoleti va 21 dona patroni, 1 dona TT pistoleti va 5 dona patroni hamda 1 dona tovushni pasaytiruvchi qurilma (glushitel) protsessual tartibda rasmiylashtirib olindi.
Aniqlanishicha, mazkur shaxs jinoiy sheriklari bilan birgalikda, ushbu qurollarni va o‘q-dorilarni muqaddam Rossiya Federatsiyasidan kontrabanda yo‘li bilan olib kelishgan.
Sudga oid ballistik ekspertiza xulosasiga ko‘ra, qurollar va o‘q-dorilar jangovar holatda bo‘lib, foydalanishga yaroqli hisoblanadi.
Bundan tashqari, ulardan birining xonadonidan qirqma holatiga keltirilgan va tegishli hujjatlari bo‘lmagan 2 dona ov miltig‘i hamda 6 dona o‘q-dori tegishli tartibda olindi.
Hozirda Jinoyat Kodeksining 246 va 248-moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Ташкенте задержали граждан, хранивших боевое оружие и боеприпасы
В ходе оперативных мероприятий, проведенных сотрудниками Ташкентского городского управления СГБ и правоохранительных органов, была пресечена незаконная деятельность нескольких уроженцев Бухары. Об этом сообщила пресс-служба СГБ.
Во время предварительного расследования выяснилось, что они хранили боевое оружие и боеприпасы в своих домах в Бухаре. В частности, при осмотре дома 51-летнего гражданина были обнаружены спрятанные на крыше 3 пистолета Макарова и 21 патрон, 1 пистолет ТТ и 5 патронов, а также одно устройство для подавления звука (глушитель).
Мужчина совместно со своими подельниками завез данное оружие и боеприпасы контрабандным путем из России. Согласно заключению судебной баллистической экспертизы, оружие и боеприпасы являются боевыми и пригодными для использования.
У другого гражданина в доме было обнаружено 2 охотничьих ружья и 6 патронов без соответствующих документов.
В настоящее время возбуждено уголовное дело по статье 246 (Контрабанда) и статье 248 (Незаконный оборот огнестрельного оружия, боевых припасов, основных частей огнестрельного оружия, взрывчатых веществ, средств взрывания или взрывных устройств) УК РУз, ведется следствие.