Masjid ehson qutisidan pul o‘g‘irlaganlar ma’muriy jazoga tortiladi
IIBB tomonidan xabar qilinishicha, darhaqiqat, 8-fevralda Toshkent shahar, Uchtepa tumanidagi «Abu Hurayra» masjidi qorovulidan murojaat kelib tushgan. Masjid imom xatibi ehson qutisida taxminan 300 ming so‘m miqdorida pul bo‘lishi mumkinligini aytgan.
Olib borilgan surishtiruv ishlari natijasida o‘g‘irlik jinoyati 5-fevraldan 6-fevralga o‘tar kechasi bo‘lgani aniqlandi. Ma’lum bo‘lishicha, o‘g‘irlikni 22 yoshli Suhrobjon U. va 27 yoshli Mirzohid D. amalga oshirgan.
Ular ehson qutisini ochib, so‘ngra yashirinishgan. Keyinroq pulni bo‘lib olishgan. Ularning har biriga 215 ming so‘mdan tushgani aytilmoqda.
Suhrobjon va Mirzohidlar Ma’muriy kodeksning 61-moddasi («Kichik o‘g‘irlik») bilan ayblanmoqda va ularning ishi Uchtepa tuman ma’muriy sudiga yo‘naltirilgan.

Двоих парней, обокравших ящик для пожертвований около мечети, привлекут к ответственности
Напомним, недавно в сети распространилось видео, на котором запечатлено, как двое молодых людей вскрыли и похитили из ящиков для пожертвований денежные средства.
По информации ГУВД города Ташкента, 8 февраля в дежурную часть обратился сторож мечети «Абу Хурайра» в Учтепинском районе и сообщил о краже. Со слов имам хатиба данной мечети и сторожа, в ящиках могло находиться примерно 300.000 сумов. В ходе проверки было установлено, что кража произошла в ночь с 5 на 6 февраля.
Установлено, что хищение совершили 22-летний Сухробжон У. и 27-летний Мирзохид Д. В ходе беседы молодые люди сообщили, что вскрыли один ящик и скрылись. Позже они поделили деньги между собой, по 215.000 сумов на каждого.
С учетом того, что похищенное имущество принадлежало учреждению, а стоимость похищенного не превышала тридцати базовых расчетных величин, действия Сухробжона и Мирзохида квалифицированы по статье 61 («Мелкое хищение») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности и материалы направлены в Административный суд Учтепинского района для вынесения решения.