Respublika iste’mol bozorlaridagi narxlar o‘zgarishini aniqlash bo‘yicha Markaziy bank tomonidan muntazam ravishda olib borilayotgan o‘rganishlar natijalari may oyining dastlabki to‘rt haftasida tanlangan tovar va xizmatlar guruhi bo‘yicha o‘rtacha narxlar 0,6 foizga pasayganini ko‘rsatdi. Bunda oziq-ovqat tovarlari 1,1 foizga va nooziq-ovqat tovarlari 0,9 foizga arzonlashgan bo‘lsa, xizmatlar 1 foizga qimmatlashdi.
Narxlarning o‘zgarishi asosan milliy valyuta qadrining oshishi, tashqi savdo sharoitlarining va raqobat muhitining yaxshilanishi, iste’mol bozoriga sabzavotlar yangi hosilining kirib kelishi kabi omillar ta’sirida shakllandi. Shuningdek, aholi va korxonalarning inflyasion kutilmalarining pasayishi ham narxlar tushishiga ta’sir etuvchi omillaridan bo‘ldi. Bu haqda Markaziy bank axborot xizmati xabar berdi.
Kuzatish davrida oziq-ovqat mahsulotlarining umumiy o‘rtacha narxlarida pasayish kuzatilgan bo‘lsa-da, alohida mahsulot narxlari o‘zgarishi turli yo‘nalish kasb etdi. Xususan, pomidor, bodring va kartoshka yangi hosilining bozorlarga ko‘p miqdorda kirib kelishi, ushbu sabzavotlar narxlarining mos ravishda 63,8, 30,2 va 27,6 foizga arzonlashishiga sabab bo‘ldi. Shuningdek, sariyog‘ narxi 2,4 foizga va parranda go‘shti narxi 1,3 foizga pasaydi.
Eslatma
Qayd etish lozimki, yuqorida keltirilgan iste’mol tovar va xizmatlar narxlarining o‘zgarish dinamikasi iqtisodiyotdagi inflyasion jarayonlarni tahlil qilish maqsadida Markaziy bank tomonidan olib boriladigan kuzatuvlarga asosan hisoblangan. Respublika bo‘yicha iste’mol narxlari indeksi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan hisoblanadi.

Центральный банк: цены упали, национальная валюта укрепилась
Регулярные наблюдения Центрального банка за изменением цен на потребительском рынке республики показали, что за первые четыре недели мая цены по наблюдаемой группе товаров и услуг в совокупности снизились на 0,6%, в том числе продовольственные товары подешевели на 1,1%, непродовольственные товары – на 0,9%, тогда как услуги подорожали на 1%.
Динамика цен формировалась, главным образом, под воздействием таких факторов, как укрепление обменного курса сума, улучшение внешнеторговых условий и конкурентной среды, поступление нового урожая овощей на потребительский рынок. Одним из фундаментальных факторов наблюдаемой ценовой стабильности стало также постепенное снижение инфляционных ожиданий населения и субъектов предпринимательства, сообщает пресс-служба Центрального банка.
Несмотря на общее снижение цен на продукты питания, динамика цен внутри данной группы имела разнонаправленный характер. Так, в связи с массовым поступлением на рынки нового урожая помидоров, огурцов и картофеля цены на данные товары подешевели на 63,8%, 30,2% и 27,6% соответственно. Также подешевели сливочное масло – на 2,4% и куриное мясо – на 1,3%.