2026-yil 15-yanvar soat 00:00 dan O‘zbekistonda aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbirining birinchi bosqichi rasman boshlandi.
Mazkur bosqich doirasida 17 kun davomida fuqarolar census.stat.uz rasmiy veb-sayti orqali OneID tizimi yordamida onlayn ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin.
Onlayn ro‘yxatdan o‘tish jarayoni O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, shuningdek, xorijda vaqtincha bo‘lib turgan vatandoshlarimiz uchun ham mavjud bo‘lib, ular istalgan joyda yagona identifikatsiya tizimi orqali ro‘yxatdan o‘tish imkoniyatiga ega.
Onlayn ro‘yxatdan o‘tish tartibi bo‘yicha videoqo‘llanma ushbu havola orqali taqdim etilgan.
Ma’lumot uchun: Prezidentning 2025-yil 19-sentyabrdagi «O‘zbekiston Respublikasida aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbirini o‘tkazish to‘g‘risida»gi farmoni asosida mazkur tadbir 2026-yil 15-yanvardan 28-fevralga qadar o‘tkaziladi. Aholini ro‘yxatga olish aholi to‘g‘risidagi ishonchli ma’lumotlarning asosiy manbai bo‘lib, kelgusi 10-20 yillik ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishni prognoz qilish uchun zarur bo‘lgan muhim ko‘rsatkichlarni aniqlash imkonini beradi.
Ro‘yxatga olish jarayonlari oddiy, ochiq va shaffof tarzda tashkil etiladi. Jumladan, savollar soni dastlab rejalashtirilgan 328 tadan 71 taga qisqartirilib, so‘rov jarayonining samaradorligi ta’minlandi. Ro‘yxatga olish natijasida 38 million aholiga oid yosh tarkibi, oilaviy holati, ta’lim darajasi, migratsiya jarayonlari, ish bilan bandligi hamda daromad manbalari bo‘yicha yagona va yaxlit ma’lumotlar bazasi shakllantiriladi.
Shu bilan birga, qishloq xo‘jaligi sohasida yerdan foydalanish holati, chorvachilik va parrandachilikka oid asosiy ko‘rsatkichlar ham aniqlanishi belgilandi.
Aholini ro‘yxatga olish jarayoni uch bosqichda amalga oshiriladi. Dastlabki bosqichda, ya’ni 15–31-yanvar kunlari aholiga internet orqali ma’lumotlarni mustaqil ravishda kiritish imkoniyati yaratiladi. Buning uchun fuqarolar census.stat.uz portali orqali OneID tizimi yordamida ro‘yxatdan o‘tib, o‘zi va oila a’zolari haqidagi savolnomani to‘ldirishi mumkin bo‘ladi.
Keyingi bir oy davomida esa «mahalla yettiligi» a’zolari ishtirokida uyma-uy yurish orqali aholidan ma’lumotlar yig‘iladi.

С 00:00 15 января 2026 года в Узбекистане официально стартовал первый этап мероприятия по переписи населения и сельского хозяйства.
В рамках данного этапа в течение 17 дней граждане могут пройти онлайн-перепись через официальный сайт census.stat.uz с использованием системы OneID.
Онлайн-регистрация доступна как для граждан Республики Узбекистан, так и для соотечественников, временно находящихся за рубежом. Они могут пройти перепись из любого места через единую систему идентификации.
Видеоинструкция по порядку онлайн-регистрации размещена по данной ссылке.
Для справки: в соответствии с Указом Президента от 19 сентября 2025 года «О проведении переписи населения и сельского хозяйства в Республике Узбекистан», мероприятие будет проходить с 15 января по 28 февраля 2026 года. Перепись населения является основным источником достоверных данных о населении и позволяет определить ключевые показатели, необходимые для прогнозирования социально-экономического развития страны на ближайшие 10–20 лет.
Сообщается, что количество вопросов сокращено с первоначально запланированных 328 до 71, что повысило эффективность опроса. По итогам переписи будет сформирована единая и целостная база данных о 38 миллионах жителей, включающая сведения о возрастной структуре, семейном положении, уровне образования, миграционных процессах, занятости и источниках доходов.
Кроме того, в сфере сельского хозяйства планируется определить основные показатели использования земель, а также данные по животноводству и птицеводству.
Перепись населения будет проведена в три этапа.
На первом этапе — с 15 по 31 января — гражданам предоставляется возможность самостоятельно внести данные через интернет. Для этого необходимо зарегистрироваться на портале census.stat.uz с помощью системы OneID и заполнить анкету о себе и членах своей семьи.
В течение следующего месяца сбор информации будет продолжен путём подомовых обходов с участием членов «махаллинской семёрки».