Jamoatchilik fikrini o‘rganishga ixtisoslashgan «O‘zbekistonda jamoatchilik fikri» onlayn-resursi Telegram’da eng kutilayotgan developerlik loyihasini aniqlash maqsadida ochiq so‘rovnoma o‘tkazdi.
100 mingdan ziyod foydalanuvchi ishtirok etgan ovoz berish natijalariga ko‘ra, Sea Breeze Uzbekistan loyihasi 52 foiz ovoz bilan ishonchli g‘alabani qo‘lga kiritdi. Chorsu by MANAR va C1 loyihalari mos ravishda 20% va 11% ovoz bilan ikkinchi va uchinchi o‘rinlarni egalladi. Qolgan yettita loyiha 10 foizdan kamroq natija ko‘rsatdi.
«O‘zbekistonda jamoatchilik fikri» loyihasi asoschisi Timur Bakiyev xalq ovoz berishi natijalarini shunday sharhladi: «100 mingdan ortiq ovoz shunchaki raqam emas, balki jamiyat yo‘nalishini ko‘rsatuvchi mezondir. Sea Breeze natijasi yurtimizda zamonaviy dam olish maskanlarini rivojlantirishga bo‘lgan ommaviy qiziqishdan dalolat beradi. Odamlar O‘zbekistonni chet elga chiqmasdan turib maroqli dam olish mumkin bo‘lgan joy sifatida ko‘rishni istaydilar».
Ovoz berish jarayonida muhim asos bo‘lib O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 1 avgustdagi 490-sonli qarori xizmat qildi. Mazkur qaror Sea Breeze Uzbekistan loyihasini amalga oshirish parametrlarini rasman tasdiqladi va investorga nisbatan qat’iy talablarni belgiladi.
Xususan, hujjat Chorvoq suv omboriga har qanday oqova suvlarni oqizishni taqiqlaydi, investorga barcha oqova suv tizimlarini Chirchiq shahridagi tozalash inshootlariga ulash majburiyatini yuklaydi. Shuningdek, qaror loyiha qurilishi boshlanishidan oldin to‘liq ekologik ekspertizadan o‘tkazilishini talab qiladi. Bunda Bosh prokuratura, DXX, Davlat ekologiya qo‘mitasi, Sog‘liqni saqlash vazirligi va boshqa idoralarning ishtirokini o‘z ichiga olgan ko‘p bosqichli davlat nazorati o‘rnatiladi.

По итогам голосования, в котором приняли участие более 100 000 пользователей, убедительную победу одержал проект Sea Breeze Uzbekistan, набравший 52% голосов. Проекты Chorsu by MANAR и C1 заняли второе и третье места, получив 20% и 11% соответственно. Ещё семь проектов набрали менее 10%.
Тимур Бакиев, основатель проекта O‘zbekistonda jamoatchilik fikri, прокомментировал итоги народного голосования: «Более 100 тысяч голосов — это не просто цифра, а общественный ориентир. Результат Sea Breeze говорит о массовом интересе к развитию современных курортов внутри страны. Люди хотят видеть Узбекистан как место, где можно отдыхать достойно, не выезжая за рубеж».
Важным фоном для голосования стало Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №490 от 1 августа 2025 года, которое официально утвердило параметры реализации проекта Sea Breeze Uzbekistan и зафиксировало жёсткие требования к инвестору.
В частности, документ запрещает любой сброс сточных вод в Чарвакское водохранилище, обязывая инвестора подключить все системы водоотведения к очистным сооружениям г. Чирчика. Также постановление требует пройти полноценную экологическую экспертизу проекта до начала строительства, устанавливая многоуровневый государственный контроль, включая участие Генеральной прокуратуры, СГБ, Госкомэкологии, Министерства здравоохранения и других ведомств.
Таким образом, проект Sea Breeze Uzbekistan становится первым в стране девелоперским проектом подобного масштаба, реализуемым на условиях жёсткой экологической, правовой и инфраструктурной регламентации, с публичной поддержкой и вниманием со стороны гражданского общества.