Travmatologiya va ortopediya markazining yangi majmuasi foydalanishga topshirildi (foto)
Respublika ixtisoslashtirilgan travmatologiya va ortopediya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining eng so‘nggi tibbiy texnologiyalar bilan jihozlangan yetti qavatli yangi majmuasi foydalanishga topshirildi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi xabar berdi.
Ayni paytda markazda konsultativ poliklinika, tez yordam bo‘limi, 240 o‘ringa mo‘ljallangan 8 ta statsionar va 6 ta paraklinik bo‘lim faoliyat ko‘rsatmoqda. Yiliga 85 mingdan ortiq bemorga yuqori malakali davolash-konsultativ xizmati ko‘rsatib kelayotgan markaz klinikasida 6 mingdan ziyod noyob amaliyotlar ham bajarilmoqda.
Markazdagi mavjud o‘rinlar soni 300 taga yetdi. Binoda telemeditsina, elektron hujjatlashtirish, yurishni tekshiruvchi laboratoriya (GateLab), magnit-rezonansli tomografiya, intraoperatsion mikroskopiya, intraoperatsion neyromonitoring kabi yangi diagnostika usullari joriy etiladi. Shu bilan birga, bu yerda yelka, oshiq va mayda bo‘g‘imlarni endoprotezlash, umurtqa disk churralarini yopiq usulda olib tashlash, umurtqa disklarini lazer bilan kuydirish, umurtqada endoskopik operatsiyalar, yelka bo‘g‘imida artroskopik operatsiyalar, tug‘ma skoliozni operativ davolash singari zamonaviy davolash texnologiyalarini qo‘llash imkoniyatlari ham paydo bo‘ladi. So‘ngi bir yilda markazning 30 nafar xodimi horijdagi nufuzli klinikalarda malaka oshirib qaytdi.
Majmuaning birinchi qavatida shikastlangan bemorlarga shoshilinch travmatologik yordam ko‘rsatish bo‘limi, ikkinchi qavatida konsultativ poliklinika, uchinchi qavatida diagnostika laboratoriyalari, to‘rtinchi va beshinchi qavatida travmatologiya va shikastlar asorati bo‘limlari, oltinchi qavatida reanimatsiya bo‘limi hamda yettinchi qavatida operatsiya bo‘limi joylashgan. Unda tibbiyoti rivojlangan nufuzli xorijiy davlatlardagi zamonaviy klinikalarda mavjud bo‘lgan tibbiy asbob-uskunalar o‘rnatildi va kompyuterlashgan xizmat tizimi barpo etildi.
Markazda operatsiyalar sonini yiliga 8000 taga, ulardan yangi texnologiyali operatsiyalarni 6400 taga oshirish rejalashtirilmoqda. Yaratilayotgan keng imkoniyatlar tufayli tibbiyot turizmini ham rivojlantirilib, 1500 nafardan ortiq bemorga yordam berish imkoni paydo bo‘ladi. So‘nggi yutuqlarga asoslangan operatsion blok va texnologiyalar AQSh, Germaniya, Buyuk Britaniya, Rossiya davlatlarining nufuzli tibbiyot markaz va klinikalari bilan aloqalar o‘rnatilishini ta’minlaydi.

В Ташкенте открылся новый комплекс научно-практического медицинского центра (фото)
Сдан в экплуатацию новый семиэтажный комплекс Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра травматологии и ортопедии, построенный по современным меркам и оборудованный самыми последними медицинскими технологиями. Об этом сообщил отдел по связям с общественностью Министерства здравоохранения.
В данное время в центре действуют консультативная поликлиника, отделение скорой помощи, рассчитанные на 240 больных 8 стационарных и 6 параклинических отделений. А также в клинике центра ежегодно оказывается высококвалифицированная лечебно-консультативная помощь более 85 тысяч больным в год, проводятся более 6 тысяч уникальных операций.
Сдача в эксплуатацию имеющего все необходимые условия нового комплекса становится почвой для повышения уровня медицинской помощи, оказываемой в области травматологии и ортопедии. В частности, здесь будут внедрены такие новые методы диагностики, как телемедицина, электронное документирование, лаборатория по изучению походки (GateLab), магнитно-резонансная томография, интраоперационная микроскопия, интраоперационный нейромониторинг. Вместе с этим, здесь появится возможность использования таких современных лечебных технологий, как эндопротезирование плечевого и мелких суставов, удаление грыжи межпозвоночных дисков закрытым методом, сжигание лазером межпозвоночных дисков, эндоскопические операции на позвоночнике, артроскопические операции плечевого сустава, оперативное лечение врожденного сколиоза. За последний год 30 специалистов центра повысили квалификацию в передовых зарубежных клиниках.
На первом этаже нового комплекса расположено отделение оказания экстренной травматологической помощи,  на втором этаже — консультативная  поликлиника, на третьем — диагностические лаборатории, а на четвертом и пятом этажах — отделения травматологии и осложнений травм, на шестом этаже расположено реанимационное отделение и на самом верхнем этаже — операционное отделение. Здесь установлено медицинское оборудование, которое имеется в современных клиниках зарубежных стран с развитой медициной и создана система компьютеризированной службы.
С вводом нового комплекса в эксплуатацию планируется увеличить количество операций в центре до 8000, из них до 6400 (80%) – высокотехнологичные операции. Благодаря создающимся условиям появится возможность развития медицинского туризма и оказать помощь более 1500 больным. Основанные на последних достижениях медицины операционный блок и технологии обеспечат установление связи с ведущими медицинскими центрами и клиниками США, Германии, Великобритании и России.