Marg‘ilon shahridagi mahallalardan birining raisi bo‘lgan erkak qizga bo‘yi o‘smay qolayotganini aytib, mashq o‘rgatish bahonasida shilqimlik qilgan. U qizning belidan ushlab, yuzidan o‘pmoqchi bo‘lgan.
Marg‘ilon shahrida yosh qizga shahvoniy shilqimlik qilgan mahalla raisi ma’muriy qamoq jazosiga tortildi.
Kun.uz tanishgan sud qarorida keltirilishicha, 1977 yilda tug‘ilgan I.R. Marg‘ilon shahridagi “Xo‘ja porso” MFY raisi lavozimida ishlab kelgan. U 2025 yil 7 iyun kuni soat 14:00 da MFY binosida 2007 yilda tug‘ilgan M.M.ga shilqimlik qilgan. Rais qizga uning bo‘yi pastligi va bo‘yni bukilib qolayotganini aytib, xohishiga zid ravishda mashq qildirish bahonasida belidan ushlagan. So‘ngra ikki qo‘lini yelkasiga qo‘ydirgan holda oyoqlarini osiltirib, yuzidan o‘pmoqchi bo‘lgan.
I.R. sudda o‘zining huquqbuzarlik harakatlariga qisman iqror bo‘lgan va qizning sog‘ligidan qayg‘urganini bildirgan.
2025 yil may oyidan buyon mahalla raisi lavozimida ishlab kelaman. M.M. kompyuter xizmati bilan bog‘liq ishlarda ko‘maklashishi uchun ishga qabul qilingan. U asosan kun davomida kompyuter oldida o‘tirib ishlagani, qolaversa, bo‘yi pastligi sababli uning sog‘lig‘i haqida qayg‘urib, unga turli jismoniy mashqlarni o‘rgatmoqchi bo‘ldim. M.M. qarshilik qilmadi.
2025 yil 7 iyun kuni M.M. beli va bo‘yni og‘riyotganidan shikoyat qilgani uchun xizmat xonasida unga jismoniy mashq qilishni o‘rgatdim. Xususan uning qo‘lini yelkasiga qo‘ydirgan holda oyoqlarini osiltirib, o‘zimni ortga tashlab, mashq qildirdim. U mashq yoqqanini aytdi.
2025 yil 22 iyun kuni uning onasi telefon qilib, qiziga tegajog‘lik qilganlikda aybladi. Aslida M.M.ga o‘sha kuni, undan boshqa kunlari ham shilqimlik qilmaganman, uning qo‘li va belidan boshqa a’zosiga teginmaganman”, degan rais o‘z ko‘rsatmasida.
Jabrlanuvchi M.M. esa mahalla raisi o‘zini mehribon qilib ko‘rsatib, turli jismoniy mashqlarni qilishga o‘rgatmoqchi bo‘lganini aytgan.
Qarshilik qilgan bo‘lsam-da, aldab belimdan ushladi va ortga egilishga majbur qilgan holda mashq qildirdi. Ushbu mashq yoqmaganini aytsam ham rais foydasi tegishini aytib, 5-6 marta takrorladi. Bu orada uning xonasiga qog‘oz olish uchun kirganimda “yuzingda xoling bor ekan, shu yeringdan o‘paymi?” deb tegajog‘lik qildi. Uning harakatlaridan uyalib, ko‘chaga chiqib ketdim”, degan qiz sudda.
Sud qarori bilan mahalla raisi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 41−1-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan (shahvoniy shilqimlik) huquqbuzarlikni sodir qilgan deb topildi. Unga 4 sutka ma’muriy qamoq jazosi tayinlandi.

Мужчина, являющийся председателем одной из махаллей города Маргилан, приставал к девушке под предлогом обучения упражнениям, утверждая, что она плохо растет. Он обнимал её за талию и пытался поцеловать в лицо.
Председатель махалли, совершивший развратные действия в отношении несовершеннолетней девушки в городе Маргилан, был приговорён к административному аресту.
Согласно судебному решению, с которым ознакомилось издание Kun.uz, И.Р., 1977 года рождения, работал председателем МФЙ «Хужа Порсо» в городе Маргилан. 7 июня 2025 года, примерно в 14:00, он совершил непристойные действия в здании махалли в отношении М.М., 2007 года рождения.
Он сказал девушке, что она низкого роста и её осанка неправильная, после чего под предлогом помощи в упражнениях, без её согласия, обнял её за талию. Затем, положив её руки себе на плечи, поднял её ноги вверх и попытался поцеловать в лицо.
На суде И.Р. частично признал свои правонарушения и заявил, что переживал за здоровье девушки.
«С мая 2025 года я работаю в должности председателя махалли. М.М. была принята на работу для помощи с компьютерными услугами. Она в основном работала за компьютером в течение дня, и, учитывая её низкий рост, я начал беспокоиться о её здоровье и хотел показать ей различные физические упражнения. М.М. не сопротивлялась.
7 июня 2025 года М.М. пожаловалась на боли в спине и шее, поэтому я показал ей физические упражнения в рабочем кабинете. В частности, я попросил её положить руки мне на плечи, затем приподнял её ноги и отклонился назад, чтобы выполнить упражнение. Она сказала, что ей понравилось.
22 июня 2025 года её мать позвонила мне и обвинила в домогательствах к дочери. На самом деле, ни в тот день, ни в другие дни я не совершал развратных действий в отношении М.М., я не прикасался к её телу, кроме как к руке и талии», – говорится в показаниях председателя.
Потерпевшая М.М. рассказала, что председатель махалли притворялся добрым и пытался научить её выполнять различные физические упражнения.
«Хотя я сопротивлялась, он обманным путём схватил меня за талию и заставил наклониться и выполнять упражнения. Хотя я сказала, что мне это упражнение не нравится, председатель повторил его 5-6 раз, заявив, что оно полезно. Когда я зашла к нему в комнату за бумагой, он домогался меня со словами «У тебя родинка на лице, можно я тебя сюда поцелую?» Я смутилась его поступком и вышла на улицу», — рассказала девушка в суде.
Решением суда председатель махалли признан виновным в совершении правонарушения, предусмотренного частью 1 статьи 41-1 Кодекса об административных правонарушениях (сексуальное насилие). Ему назначено наказание в виде 4 суток административного ареста.
Ранее в соцсетях распространилось фото с видеоселектора, в котором чиновник из Каттакурганского района участвовал, усадив женщину на колени. За неподобающее поведение чиновник был уволен.