CAEx maydonida kompaniya zamonaviy raqamli yechimlarni taqdim etdi, O‘zbekiston telekom-infratuzilmasini rivojlantirishdagi strategik o‘rnini qayd etdi va tarmoq sifati uchun xalqaro mukofotlarga sazovor bo‘lib, bozorga yetakchiligini hamda mamlakat raqamli transformatsiyasiga qo‘shgan hissasini tasdiqladi.
23-26 sentyabr kunlari Central Asian Expo Uzbekistan (CAEx) raqamli transformatsiya va iqtisodiyot o‘sishining kelajagi haqidagi muloqot va «Raqamli O‘zbekiston» ekotizimini shakllantiruvchi eng yangi yechimlar taqdimoti maydoniga aylandi. ICT Week 2025 — mamlakatning axborot texnologiyalari sohasidagi asosiy tadbir bo‘lib, har yili tadbirkorlar, sarmoyadorlar, IT-sanoat yetakchilari va davlat idoralari vakillarini bir joyga to‘playdi. Xalqaro ekspertlar va zamonaviy IT-yechimlarni ishlab chiquvchi kompaniyalar hukumat vakillari bilan birgalikda innovatsiyalarni joriy etish va mamlakat rivojlanishi uchun yangi imkoniyatlar yaratish istiqbollarini muhokama qildilar.
Mazkur strategik maydonda Beeline Uzbekistan yetakchi ishtirokchilar qatorida o‘z tajribasini taqdim etdi. Kompaniya stend tashkil etib, zamonaviy raqamli xizmatlar va yechimlarni namoyish qildi, shuningdek mamlakat aholisi uchun yaratilgan telekom-infratuzilma va raqamli mahsulotlarni rivojlantirishdagi rolini ta’kidladi.
«ICT Week — bu sohaning kelajagi haqida muloqot qilish uchun maydondur. Biz uchun infratuzilmaga sarmoya kiritish, innovatsion xizmatlarni joriy etish va iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlash orqali ushbu jarayonning bir qismi bo‘lish muhim ahamiyatga ega. Biz ishonamizki, O‘zbekistonning raqamli transformatsiyasi faqat odamlar va biznes uchun yaratilgan qulay yechimlar bilan amalga oshadi. Bizning vazifamiz — texnologiyalar va jamiyat o‘rtasidagi ko‘prik bo‘lish»,dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.
ICT Week 2025 dasturi doirasida VEON’ning raqamli operatsiyalar bo‘yicha guruh direktori Lasha Tabidze «Infratuzilmani qayta talqin qilish: kolokatsiya raqamli tezlashuvning dvigateli sifatida» mavzusidagi sessiyada spiker sifatida ishtirok etdi.
Ushbu sessiyada xalqaro ekspertlar va yetakchi IT-kompaniyalar top-menejerlari mamlakatning raqamli kelajagini muhokama qildilar.
«Investitsiyalar, tartibga solish va davlat siyosati raqamli transformatsiya va inklyuziyaning strategik maqsadi uchun uyg‘un ishlashi lozim. Texnologiyalar muhim, chunki ular iste’molchilarimiz, ham biznes, ham oddiy foydalanuvchilar uchun qiymat yaratadi. Biz har bir O‘zbekiston fuqarosiga eng zamonaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyatini berishimiz kerak»,dedi Lasha Tabidze. «Bozorning barcha ishtirokchilari duch keladigan asosiy muammolardan biri professional kadrlar yetishmasligi bo‘ladi va biz VEON Group va ayniqsa Beeline Uzbekistan’da nafaqat tarmoqqa, balki mahalliy mutaxassislarni rivojlantirishga ham sarmoya kiritayotganimizdan faxrlanamiz. O‘zbekiston aholisi va mehmonlari uchun mahalliy yuqori malakali mutaxassislar tomonidan, mamlakatda barpo etilgan data-markazlardan foydalanib yaratilgan mahsulotlar — bu barqaror raqamli o‘sishning haqiqiy asosidir».
Forum davomida yuqori tezlikdagi mobil internet tarmoqlarini rivojlantirishda Beeline Uzbekistan kompaniyasining yetakchiligini tasdiqlovchi nufuzli xalqaro mukofotlarni topshirish marosimlari ham bo‘lib o‘tdi. «Eng sifatli mobil video» [1] nominatsiyasidagi mukofotni Ookla kompaniyasining mahsulot bo‘yicha katta vitse-prezidenti Hamdi Farid topshirdi. «Yuklab olish tezligi » va «Barqaror sifat» [2] mukofotlarini esa Opensignal kompaniyasining Yaqin Sharq, Afrika va Markaziy Osiyo bo‘yicha savdo direktori Lais Hashem taqdim etdi.
Beeline Uzbekistan’ning ICT Week 2025’dagi ishtiroki kompaniyaning mamlakatdagi uzoq muddatli rivojlanish strategiyasiga sodiqligini yana bir bor tasdiqladi. O‘zbekiston bozoridagi faoliyati davomida kompaniya telekom-infratuzilma va raqamli xizmatlarga 1,6 mlrd dollardan ortiq investitsiya kiritgan. Kompaniya bugungi kunda ham mijozlar uchun yangi imkoniyatlar yaratish, innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash va mahalliy iste’dodlarni rivojlantirishda davom etmoqda. Olingan xalqaro mukofotlar va forumdagi faol ishtirok kompaniyaning tarmoqdagi yetakchiligini hamda O‘zbekistonning raqamli kelajagini shakllantirishdagi muhim rolini yanada mustahkamlaydi.
ICT Week 2025 haqida
O‘zbekiston axborot – kommunikatsiya texnologiyalari haftaligi axborot-texnologiyalar sohasida O‘zbekistonda 2004 yildan buyon har yili o‘tkazib kelinayotgan katta va muhim tadbirdir. Ushbu tadbir an’anaviy ravishda bir qator ixtisoslashtirilgan tadbirlarni yagona formatga birlashtiradi. ICT Week asosiy maqsadi – tajriba almashish va zamonaviy texnologiyalar va innovatsiyalar yutuqlarini namoyish etish uchun platforma yaratish. Bu, shuningdek, davlat, kompaniya va iste’molchilar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik uchun xorijiy investorlarga O‘zbekiston IT bozorining jozibadorligini namoyish etish uchun ideal platformadir.
Beeline Uzbekistan haqida
Beeline Uzbekistan («Unitel» MChJ) 2006 yil 12 sentyabrdan boshlab ushbu savdo belgisi ostida raqamli operator sifatida faoliyat yuritib kelmoqda. Kompaniya mamlakatdagi yirik soliq to‘lovchilardan biri bo‘lib, O‘zbekistondagi faoliyati davomida taxminan 2,1 milliard AQSh dollari miqdorida soliq to‘lagan. 2000 dan ortiq xodimga ega Beeline Uzbekistan Top Employer 2024 va 2025 sertifikatiga sazovor bo‘lgan.
Beeline Uzbekistan VEON Group tarkibiga kiradi. VEON 2006 yildan buyon O‘zbekiston telekommunikatsiya sohasiga 1,6 mlrd AQSh dollaridan ortiq sarmoya kiritgan.
VEON – 150 milliondan ortiq aloqa xizmati mijozlari va taxminan 120 million oylik faol raqamli foydalanuvchilarga xizmat ko‘rsatadigan raqamli operatordir. Kompaniya dunyo aholisining 6% dan ortig‘i istiqomat qiladigan 5 mamlakatda faoliyat yuritadi va texnologiyalarga asoslangan xizmatlari orqali insonlarning hayotini o‘zgartirib, iqtisodiy o‘sishga hissa qo‘shmoqda. VEON bosh qarorgohi Dubayda joylashgan bo‘lib, aksiyalari NASDAQ birjasida sotiladi. Batafsil ma’lumot www.veon.com.

На площадке CAEx компания представила современные цифровые решения, подчеркнула стратегическую роль в развитии телеком-инфраструктуры Узбекистана и была удостоена международных наград за качество сети, подтвердив лидерство на рынке и вклад в цифровую трансформацию страны.
С 23 по 26 сентября Central Asian Expo Uzbekistan (CAEx) в Ташкенте стал пространством диалога о будущем digital-трансформации и роста экономики и презентации новейших решений, которые формируют экосистему «Цифрового Узбекистана». ICT Week 2025 — ключевое событие в сфере информационных технологий страны, которое ежегодно объединяет предпринимателей, инвесторов, лидеров IT-индустрии и представителей государственных структур. Международные эксперты и компании, разрабатывающие современные IT-решения, совместно с представителями власти обсудили перспективы внедрения инноваций и создания новых возможностей для развития страны.
На этой стратегически важной площадке Beeline Uzbekistan представил свой опыт в числе ведущих участников. Компания представила стенд, где продемонстрировала современные цифровые сервисы и решения, а также подчеркнула свою роль в развитии телеком-инфраструктуры и цифровых продуктов, созданных для жителей страны.
«ICT Week — это пространство для диалога о будущем отрасли. Для нас важно быть частью этого процесса, инвестируя в инфраструктуру, внедряя инновационные сервисы и поддерживая таланты. Мы верим, что цифровая трансформация Узбекистана невозможна без доступных решений для людей и бизнеса, а наша миссия — быть мостом между технологиями и обществом», — сказал Андрей Пятахин, генеральный директор Beeline Uzbekistan.
В рамках программы ICT Week 2025 Лаша Табидзе, групповой директор по цифровым операциям VEON, выступил спикером на сессии «Переосмысление инфраструктуры: колокация как драйвер цифрового развития», где международные эксперты и топ-менеджеры ведущих IT-компаний обсуждали digital‑будущее страны.
«Инвестиции, регулирование и государственная политика совместно должны работать на стратегическую цель цифровой трансформации и инклюзии. Технологии важны, потому что они создают ценность для наших потребителей, как бизнеса, так и простых пользователей, мы должны дать возможность пользоваться самыми современными сервисами всем жителям Узбекистана», — отметил Лаша Табидзе.
«Одним из главных вызовов, с которыми столкнутся все участники рынка, станет нехватка профессиональных кадров, и мы в VEON Group и особенно в Beeline Uzbekistan гордимся тем, что инвестируем не только в сети, но и в развитие местных специалистов. Локальные продукты, созданные местными высококвалифицированными специалистами для жителей и гостей Узбекистана, используя построенные в стране центры обработки данных — это настоящая основа устойчивого цифрового роста».
Во время форума состоялись и церемонии вручения престижных международных наград компании Beeline Uzbekistan, подтверждающих её лидерство в развитии сетей высокоскоростного мобильного интернета. Награду в номинации «Лучшее качество мобильного видео»[1] вручил Хамди Фарид, старший вице-президент по продукту компании Ookla, а премии за «Скорость скачивания» и «Стабильное качество»[2] — Лаис Хашем, директор по продажам компании Opensignal в регионе Ближнего Востока, Африки и Центральной Азии.
Участие Beeline Uzbekistan в ICT Week 2025 стало подтверждением приверженности компании стратегии долгосрочного развития в стране. За годы работы на рынке Узбекистана Beeline инвестировал более 1,6 млрд долларов в телеком-инфраструктуру и цифровые сервисы, а сегодня продолжает расширять возможности для клиентов, поддерживать инновации и развивать местные таланты. Полученные международные награды и активное участие в ключевых дискуссиях форума подчёркивают лидерство компании в отрасли и его важную роль в формировании цифрового будущего Узбекистана.
О ICT Week 2025
Неделя информационно–коммуникационных технологий Узбекистана – ICTWEEK UZBEKISTAN – это крупное и важное мероприятие в области информационных технологий, которое проводится в Узбекистане ежегодно с 2004 года. Это мероприятие традиционно объединяет ряд специализированных мероприятий в единый формат. Основной целью ICTWEEK является создание платформы для обмена опытом и демонстрации достижений современных технологий и инноваций. Это также идеальная площадка для демонстрации привлекательности узбекского ИТ-рынка иностранным инвесторам для взаимодействия государства, компаний и потребителей.
О Beeline Uzbekistan
Beeline Uzbekistan (Unitel LLC) предоставляет услуги цифрового оператора под торговой маркой Beeline Uzbekistan с 12 сентября 2006 года. Компания является одним из крупнейших налогоплательщиков страны и за время своей деятельности уплатила налогов на сумму около 2,1 млрд долларов. В компании работают более 2 000 сотрудников. Beeline Uzbekistan получил статус Top Employer 2024 и 2025.
Beeline Uzbekistan входит в состав VEON Group. С момента выхода на рынок в 2006 году VEON инвестировал более 1,6 млрд долларов в телекоммуникационный сектор Узбекистана.
VEON — международный цифровой оператор, предоставляющий услуги более чем 150 миллионам пользователей связи и около 120 миллионам ежемесячно активных пользователей цифровых сервисов. Ведя деятельность в пяти странах, где проживает свыше 6% населения планеты, VEON меняет жизнь людей с помощью технологий, которые расширяют их возможности и стимулируют экономический рост. Штаб-квартира компании расположена в Дубае, акции котируются на бирже NASDAQ. Подробности – на сайте.