Bosh vazirga 18 nafar hokimning lavozimga loyiqligini ko‘rib chiqish topshirildi
Yig‘ilishda o‘tgan yili 5 ta – baliqchilik, parrandachilik, zargarlik, asalarichilik, ipakchilik tarmoqlarida xorijiy investitsiyani jalb qilish ishlari eng sust darajada bo‘lgani ko‘rsatib o‘tildi.
Xorijiy investitsiyalar hajmi 2023 yilda 1,6 barobar o‘sgan bo‘lsa-da, eng katta salohiyatga ega Samarqand va Toshkent shahrida bu ko‘rsatkich imkoniyatga yarasha bo‘lmagan.
Shuningdek, 12 ta tuman va shaharda o‘zlashtirilgan jami investitsiyalar o‘tgan yilga nisbatan kamaygan. Yoki, 6 ta tuman va shaharda o‘zlashtirilgan investitsiya 10 million dollarga ham yetmagan.
«Masalan, Shofirkon, Yangiobod, Nurobod, Paxtachi, Furqat va Xiva tumani hokimlariga konsalting kompaniyalar tomonidan 800 million dollarlik 241 ta tayyor investitsiya loyiha takliflari ishlab berilgan bo‘lsa-da, hokimlar tayyor loyihalarga ham investor topmagan», – dedi Prezident.
Bosh vazirga ushbu kamchiliklar qayd etilgan 18 ta tuman va shahar hokimlarining lavozimga loyiqligini ko‘rib chiqish topshirildi.

Президент поручил Премьер-министру проверить пригодность 18 хакимов на занимаемых должностях
На заседании отмечено, что в прошлом году привлечение иностранных инвестиций в пять ключевых отраслях – рыболовстве, птицеводстве, ювелирном деле, пчеловодстве и шелковой промышленности – оставалось на низком уровне.
Несмотря на увеличение объема иностранных инвестиций в 2023 году в 1,6 раза, в городах Самарканде и Ташкенте, обладающих высоким потенциалом, этот показатель не соответствовал возможностям.
Кроме того, общий объем инвестиций в 12 районах и городах снизился по сравнению с предыдущим годом. В шести из них капитализированные инвестиции составили менее 10 миллионов долларов.
Президент отметил, что несмотря на разработку 241 готового инвестиционного предложения на общую сумму 800 миллионов долларов консалтинговыми компаниями в Шафирконском, Янгиабадском, Нурабадском, Пахтачинском, Фуркатском и Хивинском районах, хакимы этих районов не смогли найти инвесторов даже для готовых проектов.
Премьер-министру поручено провести анализ эффективности работы хакимов 18 районов и городов, где выявлены вышеупомянутые проблемы.