Firdavs Abduxoliqov «O‘zbekkino»ga direktor bo‘ldi
Prezident qaroriga binoan O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist Firdavs Abduxoliqov «O‘zbekkino» Milliy agentligining direktori etib tayinlandi. Bu haqda «Zamon» informatsion dasturi kanalida xabar berildi.
Firdavs Abduxoliqov ayni paytga qadar bir qator hujjatli filmlarga prodyuserlik qilgan. Uning rahbarligida O‘zEOAVMA tomonidan Rossiya telekanallari bilan hamkorlikda «O‘zbekiston – qumliklar javohiri», «Qoraqalpog‘iston vaqt qumliklari oralab», «O‘zbekiston. Qo‘lga kiritilgan kashfiyotlar»,  «Nukus. Noma’lum kolleksiya» singari hujjatli filmlar suratga olingan.
Shuningdek, Firdavs Abduxoliqov BBC, EURONEWS, CNBC  va boshqa bir qator xorijiy kompaniyalar bilan birgalikda ko‘plab medialoyihalarni amalga oshirib kelmoqda. Yaqinda efirga uzatilgan  «Katta Langar Qur’oni: sirlar va haqiqatlar» hujjatli filmi shular jumlasidan, deyiladi «Zamon» xabarida.

Фирдавс Абдухоликов назначен гендиректором «Узбеккино»
Решением Президента Республики Узбекистана Шавката Мирзиёева известный продюсер, заслуженный журналист Узбекистана Фирдавс Абдухаликов назначен Генеральным директором Национального агентства «Узбеккино».
Фирдавс Абдухаликов неоднократно выступал продюсером ряда документальных кинолент. Под его руководством НАЭСМИ совместно с российскими телеканалами были сняты фильмы «Узбекистан жемчужина песков», «Каракалпакстан сквозь пески времени», «Узбекистан. Обретенные откровения», «Нукус. Неизвестная коллекция».
Также, в сотрудничестве с известными зарубежными компаниями BBC, Euronews, CNBC и другими были подготовлены не менее громкие медиапроекты, в частности, вызвавший широкий резонанс сериал «Катта Лангар қуръони: сирлар ва ҳақиқатлар» («Катталангарский Коран: факты и мифы»). В августе этого года на телеканале «Россия-Культура» состоялась премьера документального фильма «Узбекистан. Легенды о любви».
Фирдавс Абдухаликов также является Председателем правления Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, которое было создано по инициативе трехсот ученых в Санкт-Петербурге в 2018 году в ходе II Международного Конгресса проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».