Ilhom Aliyev Tog‘li Qorabog‘dagi muhim shaharda nazorat o‘rnatilganini ma’lum qildi
Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev mamlakat armiyasi Tog‘li Qorabog‘dagi Shusha shahrini o‘z nazoratiga olganini e’lon qildi. Aliyev xalqqa murojaatida bu haqda gapirgan, deya yozdi «Sputnik Ozarbayjon».
«Shusha ozod qilindi. Shusha biznikidir!» - dedi Ozarbayjon rahbari.
Shusha shahri Tog‘li Qorabog‘ markazi Stepanakertdan 10 kilometr janubda joylashgan; shaharni Armaniston bilan bog‘laydigan yo‘l u orqali o‘tadi.
Eslatib o‘tamiz, 27-sentyabr kuni Ozarbayjon Mudofaa vazirligi Armaniston qurolli kuchlarining «Qorabog‘dagi aloqa chizig‘idagi aholi punktlarini o‘qqa tutishiga» javoban «qarshi hujum operatsiyasi» boshlanganini e’lon qildi.
Shundan beri mintaqada qurolli harakatlar avj oldi. Bir necha marta o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha muzokaralar ham vaziyatni yengillata olmadi.

«Шуша освобождена, Карабах - наш!»: президент Ильхам Алиев поздравил народ Азербайджана
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили Аллею Почетного захоронения, а затем Аллею Шехидов, где глава государства выступил с обращением к нации.
Вооруженные силы Азербайджана освободили от оккупации Шушу. Об этом сказал Президент Азербайджанской Республики, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев в своем обращении к народу, прозвучавшем в прямом эфире из Аллеи Шехидов.
«Дорогие соотечественники, дорогие братья и сестры. С чувством безграничной гордости заявляю, что город Шуша освобожден от оккупации! Шуша наша! Карабах наш! Сердечно поздравляю по этому случаю весь азербайджанский народ! Сердечно поздравляю всех шушинцев!», - сказал азербайджанский лидер.