Prezident Shavkat Mirziyoyev 3-dekabr kuni kimyo sanoatida ishlab chiqarish va eksportni oshirish hamda tannarxni pasaytirish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Ta’kidlanganidek, mamlakatimizda kimyo sanoatini jadal rivojlantirish va raqamlashtirish bo‘yicha aniq strategiya qabul qilingan. 2030 yilgacha tarmoq hajmini kamida ikki barobarga oshirish, mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarishni 1,5 barobarga ko‘paytirish va eksport hajmini 1 milliard dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Bugungi kunda tarmoqda umumiy qiymati 1 milliard dollarlik 21 ta yirik loyiha amalga oshirilmoqda, kelgusi uch yil uchun yana 4,5 milliard dollarlik tashabbuslar shakllantirilgan.
Taqdimotda kimyo sanoatidagi yirik korxonalarda ba’zi ishlab chiqarish quvvatlarining eskirgani oqibatida energiya xarajatlarining yuqoriligi va raqobatbardoshlik pastligi ko‘rsatib o‘tildi. Masalan, azotli o‘g‘itlar tannarxining 55 foizgacha qismi energiya xarajatlariga to‘g‘ri kelmoqda.
Sohada energiya tejamkor texnologiyalarni joriy qilish va raqamlashtirish orqali xarajatlarni keskin qisqartirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Dunyoda kimyo mahsulotlarining bozori tez sur’atlar bilan o‘sib bormoqda. Qo‘shni mamlakatlarda 1 milliard dollarlik mahsulotlarga talab va logistika uchun qulay sharoitlar bo‘lsa-da, mazkur salohiyatdan yetarlicha foydalanilmayotgani qayd etildi.
Taqdimotda mahalliy xomashyoni chuqur qayta ishlash hisobiga yangi mahsulot turlarini o‘zlashtirish va eksportni kamida ikki barobarga oshirish mumkinligi ta’kidlandi.
Joriy yilda Toshkent, Navoiy va Jizzax viloyatlarida “yashil” mineral o‘g‘itlar, sian tuzlari, kaliy ksantogenat, kaliy sulfati kabi yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar chiqaradigan loyihalar ishga tushdi. Ushbu yangi mahsulotlar eksportini oshirishni hozirdan hisob-kitob qilish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Kelgusi yilda 4,5 million tonna paxta yetishtirish maqsad qilingan.
Buning uchun fosforli o‘g‘itlarning yetarli zaxirasini tayyorlash, o‘g‘it ishlab chiqaruvchilarga yetarli miqdorda sulfat kislotasini yetkazib berish vazifasi qo‘yildi. Fermerlarni o‘g‘it bilan ta’minlash uchun imtiyozli kreditlar ajratish ishlarini tezroq boshlash zarurligi ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 3 декабря ознакомился с презентацией по вопросам увеличения производства и экспорта, снижению себестоимости продукции в химической промышленности.
В нашей стране принята адресная стратегия по ускоренному развитию и цифровизации химической отрасли. Планируется к 2030 году как минимум удвоить объем производства, увеличить выпуск минеральных удобрений в 1,5 раза и довести объем экспорта до 1 миллиарда долларов.
В настоящее время в отрасли реализуются 21 крупный проект общей стоимостью 1 миллиарда долларов, а также подготовлены инициативы по реализации в последующие три года проектов еще на 4,5 миллиарда долларов.
На презентации было отмечено, что из-за устаревания части производственных мощностей на крупных предприятиях химической промышленности растут энергозатраты и снижается конкурентоспособность продукции. Например, в производстве азотных удобрений на такие расходы приходится до 55 процентов себестоимости.
Подчеркнуто, что необходимо резко сократить затраты за счет внедрения энергосберегающих технологий и цифровизации.
Мировой рынок химической продукции растет быстрыми темпами. Несмотря на наличие в соседних странах спроса на продукцию на сумму 1 миллиард долларов и благоприятных условий для логистики, этот потенциал используется не в полной мере.
Отмечено, что за счет глубокой переработки местного сырья можно освоить новые виды продукции и увеличить объем экспорта минимум в два раза.
В этом году в Ташкентской, Навоийской и Джизакской областях были запущены проекты по производству “зеленых” минеральных удобрений, цианистых солей, ксантогената калия, сульфата калия и других продуктов с высокой добавленной стоимостью. Было отмечено, что уже сейчас необходимо продумать стратегию наращивания экспорта этих новых продуктов.
На следующий год поставлена цель заготовить 4,5 миллиона тонн хлопка.
В связи с этим поставлена задача сформировать необходимый запас фосфорных удобрений, а также обеспечить своевременную поставку достаточного количества серной кислоты производителям удобрений. Отмечено, что необходимо в кратчайшие сроки начать работу по предоставлению фермерам льготных кредитов на приобретение удобрений.
Подчеркнув, что химическая промышленность является стратегическим направлением экономики страны, Президент дал конкретные поручения по стабильному обеспечению внутреннего рынка, увеличению экспортного потенциала и созданию новых рабочих мест.